Results 8th IAAF World Championships CANADA Edmonton, CANADA 03 AUG 2001 - 12 AUG 2001

First 5 in each heat (Q) and the next 5 fastest (q)

Heat 1 09 AUG 2001 21:55

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 211 Marta Domínguez ESPESP 15:15.81 Q
Details 2 713 Olga Yegorova RUSRUS 15:15.85 Q
Details 3 711 Tatyana Tomashova RUSRUS 15:15.95 Q
Details 4 651 Gabriela Szabo ROUROU 15:16.02 Q
Details 5 501 Edith Masai KENKEN 15:16.13 Q
Details 6 242 Ayelech Worku ETHETH 15:16.18 q
Details 7 289 Kathy Butler GBRGBR 15:20.78
Details 8 785 Elvan Abeylegesse TURTUR 15:22.89
Details 9 846 Marla Runyan USAUSA 15:24.30
Details 10 406 Breeda Dennehy-Willis IRLIRL 15:26.97
Details 11 236 Werknesh Kidane ETHETH 15:29.96
Details 12 772 Restituta Joseph TANTAN 15:33.93
Details 13 37 Susanne Pumper AUTAUT 15:41.25
Details 14 97 Courtney Babcock CANCAN 15:46.72
Details 15 845 Amy Rudolph USAUSA 15:46.77
Details 16 316 Hayley Yelling GBRGBR 15:59.39
Details 17 625 Mónica Rosa PORPOR 16:04.62
Details 18 408 Una English IRLIRL 16:26.15
Details 19 204 Nebiat Habtemariam ERIERI 16:37.57
Details 5 Nasria Azaïdj ALGALG DQ
Details 538 Zhor El Kamch MARMAR DNF
Details 91 Daniela Yordanova BULBUL DNF

Split times

1000 m
3:12.00
Elvan Abeylegesse
TURKEY TUR
2000 m
6:20.88
Werknesh Kidane
ETHIOPIA ETH
3000 m
9:24.22
Kathy Butler
GREAT BRITAIN & N.I. GBR
4000 m
12:26.66
Ayelech Worku
ETHIOPIA ETH

Heat 2 09 AUG 2001 22:22

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 131 Yanmei Dong CHNCHN 15:09.44 Q SB
Details 2 310 Joanne Pavey GBRGBR 15:10.62 Q SB
Details 3 716 Yelena Zadorozhnaya RUSRUS 15:11.63 Q
Details 4 498 Rose Cheruiyot KENKEN 15:12.04 Q
Details 5 346 Irina Mikitenko GERGER 15:12.63 Q
Details 6 234 Merima Denboba ETHETH 15:14.76 q
Details 7 32 Benita Willis AUSAUS 15:17.93 q
Details 8 219 Teresa Recio ESPESP 15:19.81 q
Details 9 282 Fatima Yvelain FRAFRA 15:20.16 q
Details 10 477 Haruko Okamoto JPNJPN 15:23.93 PB
Details 11 818 Elva Dryer USAUSA 15:26.04
Details 12 222 Beatriz Santiago ESPESP 15:26.55
Details 13 553 Dulce María Rodríguez MEXMEX 15:27.34
Details 14 876 Olivera Jevtic SCGSCG 15:29.61
Details 15 525 Inga Juodeškiené LTULTU 15:48.13 SB
Details 16 588 Gunhild Haugen NORNOR 15:54.56
Details 17 410 Maria McCambridge IRLIRL 16:04.49
Details 18 388 Man Yee Chan-Ropper HKGHKG 16:16.06
Details 19 543 Catherine Chikwakwa MAWMAW 16:36.85 NR
Details 600 Wesam Abubkheet PLEPLE DNF
Details 365 Hrisostomía Iakóvou GREGRE DNS

Split times

1000 m
3:01.11
Teresa Recio
SPAIN ESP
2000 m
6:07.33
Olivera Jevtic
SERBIA AND MONTENEGRO- SRB
3000 m
9:13.63
Olivera Jevtic
SERBIA AND MONTENEGRO- SRB
4000 m
12:19.98
Yanmei Dong
PR OF CHINA CHN