Results 10th IAAF World Half Marathon Championships GREAT BRITAIN & N.I. Bristol, GREAT BRITAIN & N.I. 07 OCT 2001

Half Marathon - women

Show all events

07 OCT 2001 10:45

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 39 Paula Radcliffe GBRGBR 1:06:47 CR
5 km
16:01 2
10 km
32:00 4
15 km
47:44 1
Details 2 65 Susan Chepkemei KENKEN 1:07:36 PB
5 km
16:02 7
10 km
31:59 2
15 km
47:45 2
Details 3 31 Berhane Adere ETHETH 1:08:17 PB
5 km
16:02 3
10 km
32:00 6
15 km
48:11 4
Details 4 58 Mizuki Noguchi JPNJPN 1:08:23 PB
5 km
16:01 1
10 km
31:59 1
15 km
48:11 3
Details 5 69 Jelena Prokopcuka LATLAT 1:08:43 PB
5 km
16:03 13
10 km
32:19 11
15 km
48:47 6
Details 6 82 Elana Meyer RSARSA 1:08:56 PB
5 km
16:02 10
10 km
32:00 5
15 km
48:22 5
Details 7 109 Olivera Jevtic SCGSCG 1:09:51 PB
5 km
16:02 5
10 km
32:18 10
15 km
49:06 9
Details 8 67 Isabella Ochichi KENKEN 1:10:01
5 km
16:02 9
10 km
32:02 7
15 km
48:47 7
Details 9 55 Yasuyo Iwamoto JPNJPN 1:10:06 PB
5 km
16:02 4
10 km
32:18 8
15 km
49:10 10
Details 10 75 Mihaela Maria Prundus ROUROU 1:10:11
5 km
16:14 17
10 km
32:47 14
15 km
49:35 13
Details 11 77 Nuta Olaru ROUROU 1:10:27
5 km
16:15 18
10 km
33:01 19
15 km
49:54 15
Details 12 66 Caroline Chepkorir Kwambai KENKEN 1:10:27
5 km
16:02 11
10 km
32:21 12
15 km
49:20 11
Details 13 88 Lyudmila Biktasheva RUSRUS 1:10:31 PB
5 km
16:24 21
10 km
32:53 17
15 km
49:42 14
Details 14 76 Aurica Buia ROUROU 1:10:40 PB
5 km
16:27 29
10 km
33:08 22
15 km
49:55 18
Details 15 94 Restituta Joseph TANTAN 1:10:43
5 km
16:02 8
10 km
32:18 9
15 km
49:26 12
Details 16 89 Viktoriya Klimina RUSRUS 1:10:46
5 km
16:26 23
10 km
33:06 21
15 km
49:56 19
Details 17 33 Meseret Kotu ETHETH 1:10:48 PB
5 km
16:13 16
10 km
33:01 20
15 km
49:55 17
Details 18 64 Joyce Chepchumba KENKEN 1:11:03
5 km
16:03 15
10 km
32:44 13
15 km
50:02 21
Details 19 90 Lyubov Morgunova RUSRUS 1:11:06
5 km
16:24 22
10 km
33:13 26
15 km
50:07 22
Details 20 32 Teyba Erkesso ETHETH 1:11:15 PB
5 km
16:03 12
10 km
32:47 15
15 km
49:54 16
Details 21 63 Magdaline Jepkorir Chemjor KENKEN 1:11:26
5 km
16:03 14
10 km
32:49 16
15 km
50:01 20
Details 22 78 Iulia Olteanu ROUROU 1:11:28
5 km
16:27 26
10 km
33:08 23
15 km
50:09 23
Details 23 40 Liz Yelling GBRGBR 1:11:29 PB
5 km
16:27 27
10 km
33:21 27
15 km
50:20 24
Details 24 100 Milena Glusac USAUSA 1:11:34 PB
5 km
16:27 24
10 km
33:12 25
15 km
50:24 26
Details 25 57 Takako Kotorida JPNJPN 1:11:39
5 km
16:22 19
10 km
33:01 18
15 km
50:22 25
Details 26 44 Beáta Rakonczai HUNHUN 1:12:08 PB
5 km
16:27 25
10 km
33:37 29
15 km
51:14 29
Details 27 45 Simona Staicu HUNHUN 1:12:11 PB
5 km
16:28 30
10 km
33:45 32
15 km
51:14 30
Details 28 52 Silvia Sommaggio ITAITA 1:12:14 PB
5 km
16:40 35
10 km
33:55 34
15 km
51:13 28
Details 29 91 Irina Safarova RUSRUS 1:12:17
5 km
16:22 20
10 km
33:10 24
15 km
50:41 27
Details 30 11 Maria Zeferina Baldaia BRABRA 1:12:45 PB
5 km
16:38 34
10 km
33:44 30
15 km
51:15 32
Details 31 37 Annie Emmerson GBRGBR 1:13:00 PB
5 km
16:28 31
10 km
33:45 33
15 km
51:14 31
Details 32 79 Constantina Dita ROUROU 1:13:08
5 km
16:27 28
10 km
33:37 28
15 km
51:17 33
Details 33 112 María Luisa Muñoz ESPESP 1:13:12
5 km
16:36 33
10 km
33:44 31
Details 34 42 Erika Csomor HUNHUN 1:13:58
5 km
16:59 42
10 km
34:17 37
15 km
52:03 35
Details 35 51 Gloria Marconi ITAITA 1:13:59
5 km
16:52 39
10 km
34:17 36
15 km
52:04 37
Details 36 103 Sylvia Mosqueda USAUSA 1:14:04
5 km
17:00 44
10 km
34:29 40
15 km
52:26 38
Details 37 43 Anikó Kálovics HUNHUN 1:14:04 PB
5 km
16:51 38
10 km
34:17 35
15 km
52:03 34
Details 38 95 Taussi Juma TANTAN 1:14:05
5 km
16:46 36
10 km
34:17 38
15 km
52:04 36
Details 39 14 Marizete Rezende BRABRA 1:14:13 PB
5 km
16:59 43
10 km
34:39 42
15 km
52:26 39
Details 40 59 Hiromi Watanabe JPNJPN 1:14:22
5 km
17:09 48
10 km
34:40 46
15 km
52:36 42
Details 41 29 Annemette Jensen DENDEN 1:14:24
5 km
17:08 47
10 km
34:39 43
15 km
52:26 40
Details 42 5 Sandra van den Haesevelde BELBEL 1:14:33
5 km
17:07 46
10 km
34:40 45
15 km
52:30 41
Details 43 99 Susannah Beck USAUSA 1:14:40
5 km
17:26 54
10 km
35:03 51
15 km
52:54 45
Details 44 12 Dione D'Agostini-Chillemi BRABRA 1:14:47 PB
5 km
17:12 51
10 km
34:52 48
15 km
52:50 44
Details 45 3 Catherine Lallemand BELBEL 1:15:03 PB
5 km
17:27 55
10 km
35:11 53
15 km
53:03 47
Details 46 84 Charné Rademeyer RSARSA 1:15:06 PB
5 km
16:55 40
10 km
34:35 41
15 km
52:47 43
Details 47 102 Monica Hostetler USAUSA 1:15:21
5 km
17:26 53
10 km
35:03 49
15 km
53:07 48
Details 48 47 Nili Abramski ISRISR 1:15:30 PB
5 km
17:29 57
10 km
35:11 54
15 km
53:08 49
Details 49 53 Patrizia Tisi ITAITA 1:16:12
5 km
16:56 41
10 km
34:40 44
15 km
52:59 46
Details 50 27 Petra Kamínková CZECZE 1:16:18
5 km
17:09 49
10 km
35:04 52
15 km
53:24 50
Details 51 25 Mariela González CUBCUB 1:16:24 PB
5 km
17:46 63
10 km
36:12 65
15 km
54:21 54
Details 52 101 Alison Holinka USAUSA 1:16:36
5 km
17:50 64
10 km
35:49 59
15 km
54:07 52
Details 53 111 María Luisa Larraga ESPESP 1:16:44
5 km
17:05 45
10 km
35:03 50
Details 54 9 Ala Zadarozhnaya BLRBLR 1:16:48
5 km
17:30 58
10 km
35:44 57
15 km
54:09 53
Details 55 93 Margareth Iro TANTAN 1:17:02
5 km
16:46 37
10 km
34:50 47
15 km
53:40 51
Details 56 83 Poppy Mlambo RSARSA 1:17:12 PB
5 km
17:42 62
10 km
36:09 64
15 km
54:41 57
Details 57 4 Ann Parmentier BELBEL 1:17:13
5 km
17:30 59
10 km
35:49 60
15 km
54:41 58
Details 58 13 Celia Regina dos Santos BRABRA 1:17:17 PB
5 km
17:40 60
10 km
35:54 61
15 km
54:22 55
Details 59 85 Ronel Thomas RSARSA 1:17:50 PB
5 km
17:50 66
10 km
36:09 62
15 km
54:42 59
Details 60 49 Florinda Andreucci ITAITA 1:17:56
5 km
17:09 50
10 km
35:12 55
15 km
54:22 56
Details 61 81 Carlien Cornelissen RSARSA 1:18:29 PB
5 km
17:41 61
10 km
36:09 63
15 km
55:01 61
Details 62 15 Lidia Karwowski BRABRA 1:18:31 PB
5 km
17:27 56
10 km
35:45 58
15 km
55:00 60
Details 63 8 Natallia Kvachuk BLRBLR 1:18:57
5 km
17:50 65
10 km
36:14 66
15 km
55:14 62
Details 64 73 Lourdes Cruz PURPUR 1:19:41 PB
5 km
18:40 70
10 km
37:30 67
15 km
56:39 63
Details 65 7 Natallia Bendzik BLRBLR 1:22:00
5 km
18:31 69
10 km
37:47 68
15 km
57:38 64
Details 66 105 Yuliya Arfipova UZBUZB 1:22:26
5 km
18:54 72
10 km
38:02 71
15 km
57:43 65
Details 67 107 Irina Matrosova UZBUZB 1:22:39
5 km
18:42 71
10 km
38:01 70
15 km
57:56 66
Details 68 61 Yekaterina Shatnaya KAZKAZ 1:23:46
5 km
18:20 68
10 km
37:47 69
15 km
58:00 67
Details 69 1 Alda Maurício ANGANG 1:26:58 PB
5 km
19:00 73
10 km
39:25 72
15 km
1:00:38 68
Details 70 97 Dildar Mamedova TKMTKM 1:31:46
5 km
19:31 74
10 km
40:15 73
15 km
1:02:08 69
Details 71 106 Ekaterina Dirova UZBUZB 1:33:57
5 km
20:40 75
10 km
42:45 74
15 km
1:05:36 70
Details 87 Galina Alexandrova RUSRUS DNF
5 km
16:34 32
10 km
34:18 39
Details 35 Elizabeth Allott GBRGBR DNF
5 km
17:18 52
10 km
35:32 56
Details 36 Birhan Dagne GBRGBR DNF
5 km
18:01 67
Details 71 Asmae Leghzaoui MARMAR DNF
5 km
16:02 6
10 km
32:00 3
15 km
48:56 8