Results 8th IAAF World Youth Championships UKRAINE Donetsk, UKRAINE 10 JUL 2013 - 14 JUL 2013

13 JUL 2013 10:25

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 536 Toshikazu Yamanishi JPNJPN 41:53.80 PB
Details 2 741 Maksim Krasnov RUSRUS 42:03.10 PB
Details 3 300 Diego García ESPESP 42:03.32 PB
Details 4 537 Yuga Yamashita JPNJPN 42:07.94 PB
Details 5 128 Nathan Brill AUSAUS 42:54.70
Details 6 415 Zaharías Tsamoudákis GREGRE 45:14.15
Details 7 462 Gregorio Angelini ITAITA 45:26.66 PB
Details 8 439 Bence Venyercsán HUNHUN 46:08.48
Details 9 230 Biao Yao CHNCHN 46:15.78 PB
Details 10 294 Manuel Bermúdez ESPESP 46:21.96
Details 11 184 Marek Adamowicz CANCAN 46:35.67 PB
Details 12 385 Karl Junghannß GERGER 46:35.81 PB
Details 13 486 Giuseppe Inglese ITAITA 47:36.17
Details 14 921 Jefferson Chacón VENVEN 47:39.34
Details 15 240 Cristian Merchán COLCOL 47:40.32
Details 16 803 Michal Morvay SVKSVK 47:51.77 PB
Details 17 421 Jürgen Grave GUAGUA 48:04.81
Details 18 683 Hélder dos Santos PORPOR 48:33.81 PB
Details 19 666 César Augusto Rodríguez PERPER 48:35.50
Details 20 106 Djaber Bouras ALGALG 48:54.12
Details 21 216 Jianxing Dai CHNCHN 49:23.34 PB
Details 22 273 Braulio Morocho ECUECU 49:26.60
Details 23 268 Oracio Chiliquinga ECUECU 49:38.08
Details 24 854 Hamad Ali Alhindaassi UAEUAE 50:13.03
Details 25 890 Vitaliy Zub UKRUKR 50:28.47
Details 26 287 Óscar Menjívar ESAESA 50:43.36
Details 27 705 Andrei Gafita ROUROU 50:54.19
Details 238 Brayan Fuentes COLCOL DQ
Details 551 Vitaliy Terekhin KAZKAZ DQ
Details 420 José Alejandro Barrondo GUAGUA DQ
Details 408 Efstrátios-Yeóryios Kelepoúris GREGRE DNF
Details 889 Oleksandr Zholob UKRUKR DNF
Details 584 Arturs Makars LATLAT DNF
Details 807 Miroslav Úradník SVKSVK DNF
Details 787 Nikola Lilic SRBSRB DNF
Details 109 Mohammed Fekkoun ALGALG DNF
Details 843 Muratcan Karapinar TURTUR DNF
Details 669 Paolo Yurivilca PERPER DNF
Details 708 Maricel Necula ROUROU DNF
Details 751 Vladislav Saraykin RUSRUS DNF

Split times

1000m
4:14.12
Nathan Brill
AUSTRALIA AUS
2000m
8:19.90
Nathan Brill
AUSTRALIA AUS
3000m
12:29.17
Nathan Brill
AUSTRALIA AUS
4000m
16:40.41
Nathan Brill
AUSTRALIA AUS
5000m
20:53.73
Nathan Brill
AUSTRALIA AUS
6000m
25:12.75
José Alejandro Barrondo
GUATEMALA GUA
7000m
29:33.37
José Alejandro Barrondo
GUATEMALA GUA
8000m
33:52.24
Maksim Krasnov
RUSSIA RUS
9000m
38:01.30
José Alejandro Barrondo
GUATEMALA GUA