Results 8th IAAF World Youth Championships UKRAINE Donetsk, UKRAINE 10 JUL 2013 - 14 JUL 2013

First 3 in each heat (Q) and the next 3 fastest (q)

Heat 1 11 JUL 2013 12:20

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 327 Mathiwos Yotota ETHETH 3:54.98 Q PB
Details 2 553 Robert Kiptoo Biwott KENKEN 3:55.12 Q
Details 3 285 Tesfu Tewelde ERIERI 3:55.58 Q
Details 4 105 Youcef Boulekdam ALGALG 3:56.30
Details 5 368 Liam Dee GBRGBR 3:56.64
Details 6 699 Idriss Moussa Youssouf QATQAT 3:58.48 PB
Details 7 413 Evággelos Milonás GREGRE 3:58.80
Details 8 704 Ionut Dragusin ROUROU 4:03.15
Details 9 614 Julio Alberto Ortiz MEXMEX 4:03.40
Details 10 885 Artem Taran UKRUKR 4:05.53
Details 11 185 Riley Alvarez CANCAN 4:05.91
Details 12 844 Serdal Karatas TURTUR 4:14.33
Details 172 Weverton Fidelis BRABRA DNS

Split times

400m
1:05.57
Youcef Boulekdam
ALGERIA ALG
800m
2:11.56
Liam Dee
GREAT BRITAIN & N.I. GBR
1200m
3:14.69
Mathiwos Yotota
ETHIOPIA ETH

Heat 2 11 JUL 2013 12:30

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 898 Blake Haney USAUSA 3:51.95 Q
Details 2 309 Jesús Ramos ESPESP 3:52.49 Q
Details 3 357 Quentin Tison FRAFRA 3:52.82 Q
Details 4 795 Adam Abdelwahab SUDSUD 3:53.64 q PB
Details 5 367 Jack Crabtree GBRGBR 3:54.50
Details 6 939 Nyasha Mutsetse ZIMZIM 3:57.15 PB
Details 7 838 Talel Khalfi TUNTUN 3:58.06
Details 8 198 Liam Kennell CANCAN 3:59.59
Details 9 470 Yassin Bouih ITAITA 4:02.12
Details 10 289 Luis Gustavo Solórzano ESAESA 4:07.67
Details 11 260 Filip Sasínek CZECZE 4:24.59
Details 12 155 Bojan Stanisic BIHBIH 4:41.50

Split times

400m
1:01.70
Nyasha Mutsetse
ZIMBABWE ZIM
800m
2:05.14
Adam Abdelwahab
SUDAN SUD
1200m
3:09.29
Blake Haney
UNITED STATES USA

Heat 3 11 JUL 2013 12:40

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 896 Grant Fisher USAUSA 3:50.30 Q PB
Details 2 319 Adisneh Amibelu ETHETH 3:50.34 Q PB
Details 3 556 Titus Kipruto Kibiego KENKEN 3:50.44 Q
Details 4 475 Yemaneberhan Crippa ITAITA 3:50.58 q PB
Details 5 599 Jawad Douhri MARMAR 3:51.05 q
Details 6 112 Takieddine Hedeilli ALGALG 3:53.98 PB
Details 7 286 Abe Tsegaytekie ERIERI 3:54.02
Details 8 612 José María Martínez MEXMEX 3:57.12
Details 9 176 Wellerson Vivi BRABRA 3:57.59
Details 10 435 Balász Juhász HUNHUN 3:58.09 PB
Details 11 567 Haneul Lee KORKOR 4:05.94
Details 12 841 Ahmet Coskun TURTUR 4:10.72

Split times

400m
1:00.58
Titus Kipruto Kibiego
KENYA KEN
800m
2:05.60
Titus Kipruto Kibiego
KENYA KEN
1200m
3:08.30
Titus Kipruto Kibiego
KENYA KEN