Results 8th IAAF World Youth Championships UKRAINE Donetsk, UKRAINE 10 JUL 2013 - 14 JUL 2013

First 3 in each heat (Q) and the next 6 fastest (q)

Heat 1 10 JUL 2013 19:40

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 321 Meresa Kahsay ETHETH 5:45.10 Q
Details 2 538 Hiroshi Yanokura JPNJPN 5:53.85 Q
Details 3 386 Patrick Karl GERGER 5:55.54 Q
Details 4 674 Mateusz Kaczmarek POLPOL 5:56.46 q
Details 5 370 Haran Dunderdale GBRGBR 5:56.78 q
Details 6 202 Ben Preisner CANCAN 5:57.60
Details 7 851 Ömer Tuncer TURTUR 6:03.96 PB
Details 8 806 Michal Talán SVKSVK 6:07.03 PB
Details 9 136 Luca Sinn AUTAUT 6:07.87
Details 10 884 Bohdan Shkilnyuk UKRUKR 6:12.22
Details 11 290 Samuel Abascal ESPESP 6:13.83
Details 12 436 Dávid Major HUNHUN 6:14.01
Details 13 271 Danny Guamán ECUECU 6:14.54
Details 279 Salama Modihi EGYEGY DNS

Split times

1000m
2:59.22
Meresa Kahsay
ETHIOPIA ETH

Heat 2 10 JUL 2013 19:52

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 552 Nicholas Kiptonui Bett KENKEN 5:44.69 Q
Details 2 598 Hicham Chemlal MARMAR 5:45.84 Q PB
Details 3 834 Soufien Cherni TUNTUN 5:50.82 Q PB
Details 4 207 Tobias Wolter CANCAN 5:51.03 q PB
Details 5 698 Mohamed Elnazir Ramadan QATQAT 5:55.83 q PB
Details 6 811 Andreas Jansson SWESWE 5:56.04 q
Details 7 723 Ruan Meintjies RSARSA 6:03.49
Details 8 671 Patryk Blaszczyk POLPOL 6:04.97
Details 9 616 Francisco Ángel Reyes MEXMEX 6:08.74
Details 10 496 Giulio Perpetuo ITAITA 6:13.87
Details 11 883 Serhiy Shevchenko UKRUKR 6:14.33
Details 12 312 Julián Sánchez-Pinto ESPESP 6:15.22
Details 13 709 Rares Popescu ROUROU 6:15.83
Details 14 794 Bandula M. S. Withanage SRISRI 6:29.32
Details 108 Nabil Elhannachi ALGALG DQ

Split times

1000m
2:55.09
Nicholas Kiptonui Bett
KENYA KEN

Heat 3 10 JUL 2013 20:04

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 559 Justus Kipkorir Lagat KENKEN 5:35.22 Q PB
Details 2 320 Micheale Atsbaha ETHETH 5:39.97 Q
Details 3 260 Filip Sasínek CZECZE 5:45.03 Q PB
Details 4 891 Bailey Roth USAUSA 5:45.20 q PB
Details 5 412 Konstadínos Mígas GREGRE 5:58.30
Details 6 478 Said Ettaqy ITAITA 6:01.49
Details 7 172 Weverton Fidelis BRABRA 6:01.58
Details 8 615 Daniel Reyes MEXMEX 6:03.11 PB
Details 9 272 Jonnathan Mogroviejo ECUECU 6:04.32
Details 10 364 Matthew Axe GBRGBR 6:05.28
Details 11 539 Islam Amangos KAZKAZ 6:13.15
Details 12 664 Luis De la Cruz PERPER 6:32.10
Details 13 702 Darius Cristea ROUROU 6:33.22
Details 14 792 Hansajith M. W. Mudiyanselage SRISRI 6:38.63

Split times

1000m
2:45.97
Justus Kipkorir Lagat
KENYA KEN