Results 27th Olympic Games AUSTRALIA Sydney, AUSTRALIA 22 SEP 2000 - 01 OCT 2000

01 OCT 2000 16:00

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Gezahegne Abera ETHETH 2:10:11
30km
1:32:48
40km
2:03:30
Details 2 Erick Wainaina KENKEN 2:10:31
35km
1:48:11
Details 3 Tesfaye Tola ETHETH 2:11:10 SB
Details 4 Jon Brown GBRGBR 2:11:17
Details 5 Giacomo Leone ITAITA 2:12:14
Details 6 Martín Fiz ESPESP 2:13:06
Details 7 Abdelkader El Mouaziz MARMAR 2:13:49
Details 8 Mohamed Ouaadi FRAFRA 2:14:04
Details 9 Tendai Chimusasa ZIMZIM 2:14:19
Details 10 Steve Moneghetti AUSAUS 2:14:50
Details 11 António Pinto PORPOR 2:15:17
Details 12 Hendrick Ramaala RSARSA 2:16:19
Details 13 Kamiel Maase NEDNED 2:16:24
Details 14 Silvio Guerra ECUECU 2:16:27
Details 15 Mathias Ntawulikura RWARWA 2:16:39
Details 16 Thabiso Paul Moqhali LESLES 2:16:43
Details 17 João N'Tyamba ANGANG 2:16:43 NR
Details 18 Domingos Castro PORPOR 2:16:52
Details 19 Keith Cullen GBRGBR 2:16:59
Details 20 Josia Thugwane RSARSA 2:16:59
Details 21 Shinji Kawashima JPNJPN 2:17:21
Details 22 Semretu Alemayehu ETHETH 2:17:21
Details 23 Kamal Kohil ALGALG 2:17:46
Details 24 Bong-ju Lee KORKOR 2:17:57
Details 25 Greg van Hest NEDNED 2:18:00
Details 26 Pavel Kokin RUSRUS 2:18:02
Details 27 Andrés Espinosa MEXMEX 2:18:02
Details 28 Roderic de Highden AUSAUS 2:18:04
Details 29 Jung-Won Kim PRKPRK 2:18:04
Details 30 Jong-Chol Kim PRKPRK 2:18:04
Details 31 Pamenos Ballantyne VINVIN 2:19:08
Details 32 Ronnie Holassie TTOTTO 2:19:24
Details 33 Michael Buchleitner AUTAUT 2:19:26
Details 34 Dmitriy Kapitonov RUSRUS 2:19:38
Details 35 Pavel Loskutov ESTEST 2:19:41
Details 36 Viktor Röthlin SUISUI 2:20:06
Details 37 Michael Fietz GERGER 2:20:09
Details 38 Tahar Mansouri TUNTUN 2:20:33 SB
Details 39 José Luis Molina CRCCRC 2:20:37
Details 40 Carlos Tarazona VENVEN 2:20:39
Details 40 Dagoberto Gonzalez COLCOL 2:47:26
Details 41 Nobuyuki Sato JPNJPN 2:20:52 SB
Details 42 Alberto Juzdado ESPESP 2:21:18
Details 43 Johannes Maremane RSARSA 2:21:25
Details 44 Bruce Deacon CANCAN 2:21:38
Details 45 Nam-Kyun Chung KORKOR 2:22:23
Details 46 Néstor García URUURU 2:22:30
Details 47 Ahmed Abdel El Mangoud EGYEGY 2:22:47
Details 48 Luketz Swartbooi NAMNAM 2:22:55
Details 49 Antoni Bernadó ANDAND 2:23:03
Details 50 Luís Novo PORPOR 2:23:04
Details 51 Lucky Bhembe SWZSWZ 2:23:38 PB
Details 52 Boubker El Afoui MARMAR 2:23:53
Details 53 Abel Antón ESPESP 2:24:04
Details 54 Carsten Eich GERGER 2:24:11
Details 55 Valeriu Vlas MDAMDA 2:24:35
Details 56 Mark Steinle GBRGBR 2:24:42
Details 57 Alex Malinga UGAUGA 2:24:53
Details 58 Oscar Cortínez ARGARG 2:25:01
Details 59 Jae-son Kil PRKPRK 2:25:13
Details 60 Petko Stefanov BULBUL 2:26:24
Details 61 Amnaay Zebedayo Bayo TANTAN 2:26:24
Details 62 Roman Kejžar SLOSLO 2:26:38
Details 63 Panayiótis Haramís GREGRE 2:26:55
Details 64 Benjamín Paredes MEXMEX 2:27:17
Details 65 Seung-do Baek KORKOR 2:28:25
Details 66 Lee Troop AUSAUS 2:29:32
Details 67 Antonio Carlos Zeferino CPVCPV 2:29:46
Details 68 Sergey Zabavski TJKTJK 2:30:29
Details 69 Rodney DeHaven USAUSA 2:30:46
Details 70 Nazirdin Akylbekov KGZKGZ 2:31:26
Details 71 Calisto da Costa UNKUNK 2:33:11
Details 72 Marco Ivan Condori BOLBOL 2:34:11
Details 73 Sarath Prasanna Gamage SRISRI 2:34:39
Details 74 Gian Luigi Macina SMRSMR 2:35:42
Details 75 Vanderlei de Lima BRABRA 2:37:08
Details 76 Zeljko Petrovic BIHBIH 2:38:29
Details 77 Tiyapo Maso BOTBOT 2:38:53
5km
15:01
10km
29:58
15km
45:05
20km
1:00:46
Half
1:04:27
25km
1:16:55
Details 78 Djuro Kodzo BIHBIH 2:39:14
Details 79 José Alejandro Semprún VENVEN 3:00:02
Details 80 Rithya To CAMCAM 3:03:56
Details 81 Elias Rodriguez FSMFSM 3:09:14
Details Elijah Lagat KENKEN DNF
Details Patrick Ndayisenga BDIBDI DNF
Details José Alirio Carrasco COLCOL DNF
Details Angelo Peter Simon TANTAN DNF
Details Willy Kalombo Mwenze CODCOD DNF
Details Takayuki Inubushi JPNJPN DNF
Details Kenneth Cheruiyot KENKEN DNF
Details Fokasi Wilbrod Fullah TANTAN DNF
Details Osmiro Silva BRABRA DNF
Details Róbert Štefko SVKSVK DNF
Details Piotr Gladki POLPOL DNF
Details Omar Daher Ghadid DJIDJI DNF
Details Richard Rodriguez ARUARU DNF
Details Stefano Baldini ITAITA DNF
Details Abdellah Béhar FRAFRA DNF
Details Vincenzo Massimo Modica ITAITA DNF
Details Eder Moreno Fialho BRABRA DNF
Details Adel M Edeli LBALBA DNF
Details Rashid K Jamal QATQAT DNF