04 SEP 2005 General News Tunis, Tunisia

African Junior Championships, Final Day

African Jnrs - Godfrey Rono (Ken) winning the 800m 1:47.10mins PB (Mark Ouma)African Jnrs - Godfrey Rono (Ken) winning the 800m 1:47.10mins PB (Mark Ouma) © Copyright

Kenya’s Godfrey Rono and Marli Knoetze of South Africa each won their second medals of these championships with career best performances on the final day at the Africa Junior Championships in Tunis’ Rades Stadium on Sunday.

Surging in the last 250 metres Rono overtook Algerian Samir Kheddar and Uganda’s Jimmy Adar on the home straight  to clinch the men’s 800m title in time of 1:47.10. In the process, he improved on his previous best of 1:47.8. Kheddar (1:47.86) was runner up ahead of Adar (1:48.79) who gave Uganda their only medal of the championships.

“Adar set a very fast pace over the first lap. Winning the 1500 yesterday (Saturday) inspired me to put in an extra effort. Next year I want to break the 3:40 barrier in the 1500m,” said a delighted Rono.

Inspired by her victory in Discus Throw on the opening day of the championships, South Africa’s Marli Knoetze set an Africa junior Shot Put record of 16.93m. The old record held by her compatriot Veronica Abrahamse (16.53) was two centimetres better than her previous best. “I am happy to have improved the record by a huge margin. After my end of year school examination I want to throw over 17 metres,” says the Knoetze

Elsewhere, Kabelo Kgosiemang’s (2.16m) High Jump victory gave Botswana their only medal at the Championships. Similarly, Discus thrower Mohamed Wadah (54.52) ensured that Libya did not return home empty handed.

Kenya’s Moses Masai (13:45.37) added the 5000m title to the 10,000m title he won earlier on during the championships.  Meanwhile, Algeria’s Chebouh Chahrazade broke the East African monopoly of middle distance victories when she won the women’s 1500m in 4 :17.06.

A late surge by Sudan saw them win four medals - Abubakar Negmedine (20.95) and Nawal El Jack (24.07) won the men’s and women’s 200m. They then went on to anchor their respective 4x400m relay teams to victory

Mark Ouma for the IAAF


SELECTED RESULTS

NOTE
AJR denoted Africa Junior Record
CR denotes Championship Record
PB denotes Personal Best
NWR denotes No Wind Reading

MEN
 
100m (NWR)
1 Katrim Toure (Senegal) 10.68
2 Gellecha Wetere (Ethiopia) 10.73
3 Youssef Ben Meite (Cote d’ Ivoire) 10.74

200m
1 Abubakar Negmedine (Sudan) 20.95
2 Youssef Ben Meite (Cote d’ Ivoire) 21.32
3 Katrim Toure (Senegal) 21.59

400m
1 Abubakar Negmedine (Sudan) 46.02
2 Adam al Noor (Sudan) 47.76
3 Abeje Habtamu (Ethiopia) 48.01

110m Hurdles (-1.9)
1 Ruan de Vries (South Africa) 14.12
2 Seleke Samake (Senegal) 14.22
3 Lehann Fourie (South Africa) 14.23

400m Hurdles
1 Seleke Samake (Senegal) 51.32
2 Antonio Vieillesse (Mauritus) 51.53
3 Johann Hanekom (South Africa) 51.86

800m
1 Godfrey Rono (Kenya) 1 :47.10 PB
2 Samir Kheddar (Algeria) 1 :47.86
3 Jimmy Adar (Uganda) 1 :48.79

1500m
1 Geoffrey Rono (Kenya) 3 :42.76
2 Adugna Kumassa (Ethiopia) 3 :43.72
3 Remmy Limo (Kenya) 3 :44.21

3000m Steeplechase
1 Willy Komen (Kenya) 8 : 35.82
2 Mesfin  Nahom (Ethiopia) 8 :40.01
3 Sisay Iskyas (Ethiopia) 8 :41.21

5000m
1 Moses Masai (Kenya) 13 :45.37
2 Mangata Ndiwa (Kenya) 13 :45.37
3 Bane Tolo (Ethiopia) 13 :57.67

10,000m
1 Moses Masai (Kenya) 28 :30.27
2 Hosea Macharinyang (Kenya) 28 :41.44
3 Mohamed Ali Abdosh (Ethiopia) 29 :24.14

10km Walk
1 Ali Amrouche (Algeria) 45 :31.13
2 Nourredine Massoussi (Tunisia) 45 : 56.99
3 Amine Djerfaoui (Algeria) 46 :35.25    

Long Jump
1 Yassine Chaleb Mohammed (Tunisia) 7 .49 (NWR)
2 Bertrand Boissy Guy (Senegal) 7.04 (NWR)
3 Housseme Maalaoui (Tunisia) 6.95 (NWR)

High Jump
1 Kabelo Kgosiemang (Botswana) 2.16
2 Hassanine Karim Samir (Egypt) 2.16
3 Leendert Haasbroek (South Africa) 2.10

Triple Jump
1 Okba Remoul (Algeria) 15.60
2 Housseme Maaloui (Tunisia) 15.34
3 Chekib Dkalli (Tunisia) 15.32

Pole Vault
1 Abdelatif Djadoun (Algeria) 4.60
2 Barent Howell (South Africa) 4.60
3 Khalil Ben Chhida (Tunisia) 4.20

Javelin
1 Robert Oosthuizen (South Africa) 75.94 PB
2 Ali Kbabou Med (Tunisia) 63.66
3 Fakhri Zouaoui (Tunisia) 63.01

Discus
1 Mohamed Wadah (Libya) 54.52
2 Yousef Mechi Fawzi (Egypt) 52.99
3Uwe Sauer (South Africa) 52.56

Shot Put
1 Mostafa Abd El Moty (Egypt) 18.26
2 Donovan Snyman (South Africa) 17.75
3 Sayed Karim Mohamed (Egypt) 17.02

Hammer
1 Chawki Wanis Khaled (Egypt) 61.75
2 Johan Kruger (South Africa) 55.02
3 Conradie Meyer (South Africa) (53.36)

Decathlon
1 Thierry Guillaume (Mauritius) 6,838 points
2 Matis de Bruin (South Africa) 6355 points
3 Nebil Ben Abdallah (Tunisia) 5481 points

4x100m Relay
1 South Africa 40.60
2 Senegal 41.13
3 Tunisia 41.51

4x400m Relay
1 Sudan 3 :09.00
2 Tunisia 3 :12.43
3 Senegal 3 :14.43


WOMEN

100m (-0.7)
1 Thandi Mgwevu (South Africa) 12.08
2 Nahed Abid (Tunisia) 12.46
3 Felicite Traore (Burkina Faso) 12.50

200m (-1.8)
1 Nawal El Jack (Sudan) 24.07
2 Arista Hefer (South Africa) 24.15
3 Thandi Mngwevu (South Africa) 24.72

400m
1 Nawal El Jack (Sudan) 53.94
2 Fatou Soumah Ndeye (Senegal) 56.33
3 Jaber Moura (Sudan) (58.20)

100m Hurdles(-1.0)
1 Felicite Traore (Burkina Faso) 14.31
2 Christine Ras (South Africa) 14.38
3 Fatou Faye Mame (Senegal) 14.59

400m Hurdles
1 Nawal El Jack (Sudan) 59.72
2 Fatou Faye Mame (Senegal) 1 :01.31
3 Sondes Idoudi (Tunisia) 1 :02.26

800m
1 Lydia Wafula (Kenya) 2 :02.84 PB
2 Moura Jaber (Sudan) 2:04.24
3 Girma Chaltu (Ethiopia) 2 :04.87

1500m
1 Chebouh Chahrazade (Algeria) 4 :17.06
2 Urgessa Bizunesh (Ethiopia) 4 :20.70
3 Emebt Etea (Ethiopia) 4 :21.23

3000m
1 Mercy Wanjiru (Kenya) 9 :14.89
2 Abera Alemitu (Ethiopia) 9 :15. 61
3 Beatrice Chepngeno (Kenya) 9 :16.36

3000m Steeplechase
1 Mercy Wanjiru (Kenya) 9 :50.63
2 Mercy Kosgei (Kenya) 10 :09.78
3 Mouna Dorka (Sudan) 10 :24.39

5000m
1 Beatrice Chepngeno (Kenya) 16 :04.10 CR
2 Ester Chemtai (Kenya) 16 :06.13
3 Ayanu Workitu (Ethiopia) 16 :27.58

Long Jump
1 Lindi van Dyk (South Africa) 5.80 (NWR)
2 Amani Khemir (Tunisia) 5.65  (NWR)
3 Nahad Abid (Tunisia) 5.51(NWR)

Triple Jump
1 Kamelia Sahnoun (Algeria) 12.89
2 Monggia Arbi (Tunisia) 12.53
3  Kardjatou Traore (Burkina Faso) 12.47

High Jump
1 Anika Smit (South Africa) 1.89 PB        
2 Moufida Anine (Algeria) 1.70
3 Sabra Ben Said (Tunisia) 1.70

Pole Vault
1 Nadia Mabrouk (Tunisia) 3.30
2 Sonia Halliche (Algeria) 3.20
3 Vanisha Nemdharry (Mauritus) 3.00

Javelin
1 Jacobus Riatha (South Africa) 47.29
2 Aneen Groenewald (South Africa) 44.05
3 Sabiha Mzoughi (Tunisia) 36.24

Discus
1 Marli Knoetze (South Africa) 46.44
2 Sara Hasseib (Egypt) 46.11
3 Ghada Ghezal (Tunisia) 37.48

Shot Put
1 Marli Knoetze (South Africa) 16.93 PB/AJR
2 Ghada Ghezal (Tunisia) 12.97
3 Sara Hasseib (Egypt) 10.95

Hammer
1 Eman Elashry (Egypt) 54.59 PB/CR
2 Ashraf Yasmine Mohamed ( Egypt) 50.76
3 Khadija Jallouz (Tunisia) 47.96

Heptathlon
1 Mouna Jaber (Sudan) 4,587 points
2 Heike Kotze (South Africa) 4,541 points
3 Naim Marwa Mohamed (Egypt) 3,972 points

4x100m Relay
1 Tunisia 48.20
2 Sudan 48.25
3 Burkina Faso 49.01

4x400m Relay
1 Sudan 3 :40.24
2 South Africa 3 :47.39
3 Senegal 3 :48.85