24 NOV 1999 General News

Athletics Time Table Olympic Games 2000 Sydney, Australia

Athletics Timetable Olympic Games 2000 Sydney, Australia

The Athletics timetable for the 2000 Sydney Olympic Games has been officially approved by the IAAF Council during its meeting in Monte Carlo on Friday 19 November.

Friday, 22 September

10:00

Shot Put

M

Qualifying Round

10:00

800m

W

1st Round (5 Heats)

10:40

400m

M

1st Round (8 Heats)

11:30

Javelin Throw

M

Qualifying Group A

11:35

100m

M

1st Round (11 Heats)

12:50

20km Walk

M

Final

13:05

100m

W

1st Round (7 Heats)

13:15

Javelin Throw

M

Qualifying Group B

18:00

5,000m

W

1st Round (3 Heats)

18:45

Shot Put

M

Final

19:25

High Jump

M

Qualifying Round

19:30

400m

W

1st Round (7 Heats)

20:00

Triple Jump

W

Qualifying Round

20:15

100m

W

2nd Round (4 Heats)

20:45

100m

M

2nd Round (5 Heats)

21:30

10,000m

M

1st Round (2 Heats)

Saturday, 23 September

10:00

100m Hurdles

W

Heptathlon (4 Heats)

10:00

Hammer ThrowM

Qualifying Group A

 

10:45

800m

M

1st Round (8 Heats)

11:15

High Jump

W

Heptathlon

12:15

Hammer Throw

M

Qualifying Group B

18:00

Triple Jump

M

Qualifying Round

18:30

Shot Put

W

Heptathlon

18:30

100m

W

Semi-Finals

18:45

Pole Vault

W

Qualifying Round

18:50

100m

M

Semi-Finals

19:10

800m

W

Semi-Finals

19:30

400m

W

2nd Round (4 Heats)

20:05

100m

W

Final

20:20

100m

M

Final

20:25

Javelin Throw

M

Final

20:35

200m

W

Heptathlon

21:25

400m

M

2nd Round (4 Heats)

Sunday, 24 September

09:00

Marathon

W

Final

10:00

Discus Throw

M

Qualifying Group A

10:00

110m Hurdles

M

1st Round (8 Heats)

11:30

Long Jump

W

Heptathlon

12:00

Discus Throw

M

Qualifying Group B

18:00

Javelin Throw

W

Heptathlon Group A

18:10

High Jump

M

Final

18:15

400m Hurdles

M

1st Round (7 Heats)

19:15

Javelin Throw

W

Heptathlon Group B

19:15

400m Hurdles

W

1st Round (4 Heats)

19:40

Triple Jump

W

Final

20:00

400m

W

Semi-Finals

20:20

110m Hurdles

M

2nd Round (4 Heats)

20:30

Hammer Throw

M

Final

21:00

400m

M

Semi-Finals

21:30

800m

W

Heptathlon Final

Monday, 25 September

10:00

Discus Throw

W

Qualifying Group A

10:40

1500m

M

1st Round (5 Heats)

10:45

Long Jump

M

Qualifying Round

11:30

100m Hurdles

W

1st Round (6 Heats)

12:00

Discus Throw

W

Qualifying Group B

18:00

Pole Vault

W

Final

18:00

100m Hurdles

W

2nd Round (4 Heats)

18:40

110m Hurdles

M

Semi-Finals

19:15

400m Hurdles

W

Semi-Finals

19:20

Discus Throw

M

Final

19:45

400m Hurdles

M

Semi-Finals

20:00

Triple Jump

M

Final

20:10

400m

W

Final

20:25

400m

M

Final

20:40

110m Hurdles

M

Final

20:55

5,000m

W

Final

21:35

800m

M

Semi-Finals

22:15

800m

W

Final

22:45

10,000m

M

Final

Tuesday, 26 September

Rest Day

Wednesday, 27 September

09:00

Hammer Throw

W

Qualifying Group A

09:00

100m

M

Decathlon (5 Heats)

09:35

1500m

W

1st Round (3 Heats)

10:00

Shot Put

W

Qualifying Round

10:00

Long Jump

M

Decathlon

10:05

200m

M

1st Round (11 Heats)

11:00

Hammer Throw

W

Qualifying Group B

11:15

200m

W

1st Round (6 Heats)

11:55

3,000m Steeplechase

M

1st Round (3 Heats)

12:00

Shot Put

M

Decathlon

12:40

10,000m

W

1st Round (2 Heats)

18:00

High Jump

M

Decathlon

18:00

100m Hurdles

W

Semi-Finals

18:30

Pole Vault

M

Qualifying Round

18:30

1500m

M

Semi-Finals

18:55

200m

W

2nd Round (4 Heats)

19:30

200m

M

2nd Round (5 Heats)

20:05

Long Jump

W

Qualifying Round

20:10

100m Hurdles

W

Final

20:20

800m

M

Final

20:30

Discus Throw

W

Final

20:30

400m

M

Decathlon (5 Heats)

21:10

400m Hurdles

M

Final

21:30

400m Hurdles

W

Final

21:40

5,000m

M

1st Round (3 Heats)

Thursday, 28 September

09:00

110m Hurdles

M

Decathlon (5 Heats)

09:45

High Jump

W

Qualifying Round

10:10

Discus Throw

M

Decathlon Group A

10:45

20km Walk

W

Final

12:10

Discus Throw

M

Decathlon

15:30

Pole Vault

M

Decathlon

18:00

Javelin Throw

M

Decathlon (Group A)

18:00

200m

W

Semi-Finals

18:20

200m

M

Semi-Finals

18:45

Long Jump

M

Final

19:00

1500m

W

Semi-Finals

19:30

800m Wheelchair

W

Final

19:40

1500m Wheelchair

M

Final

19:45

Javelin Throw

M

Decathlon Group B

19:55

200m

W

Final

20:00

Shot Put

W

Final

20:20

200m

M

Final

21:20

1500m

M

Decathlon Final

Friday, 29 September

08:00

50km Walk

M

Final

10:00

Javelin Throw

W

Qualifying Group A

10:00

4 x 100m Relay

M

1st Round (5 Heats)

10:45

4 x 100m Relay

W

1st Round (4 Heats)

11:45

Javelin Throw

W

Qualifying Group B

13:00

4 x 400m Relay

M

1st Round (5 Heats)

18:00

Hammer Throw

W

Final

18:30

Pole Vault

M

Final

18:40

4 x 400m Relay

W

1st Round (3 Heats)

19:20

Long Jump

W

Final

19:25

3,000m Steeplechase

M

Final

20:00

1500m

M

Final

20:20

4 x 100m Relay

W

Semi-Finals

20:50

4 x 100m Relay

M

Semi-Finals

21:30

4 x 400m Relay

M

Semi-Finals

Saturday, 30 September

19:00

High Jump

W

Final

19:00

10,000m

W

Final

19:40

4 x 100m Relay

W

Final

20:00

Javelin Throw

W

Final

20:05

4 x 100m Relay

M

Final

20:20

1500m

W

Final

20:50

5,000m

M

Final

21:35

4 x 400m Relay

W

Final

22:20

4 x 400m Relay

M

Final

Sunday, 1 October

16:00

Marathon

M

Final

Back to top