02 JUL 2007 General News Seventeen year

Edwards runs 10.28 100m at South American Junior Champs

Alonso Edwards (PAN) the 100m star of the 2007 South American Junior Championships (Wander Roberto Oliveira/CBAt Divulgação)Alonso Edwards (PAN) the 100m star of the 2007 South American Junior Championships (Wander Roberto Oliveira/CBAt Divulgação) © Copyright

old Panamanian Alonso Edwards produced the best result of the 37th edition of the South American Junior Championships, which took place on 30 June and 1 July in the Brazilian city of São Paulo.

Edwards won the 100m in 10.28 (wind nil) to improved his own South American Junior record. The Panamanian had previously run 10.32 in 9 May in Caracas, Venezuela, at the ALBA Games.

Born on 8 December 1989, Edwards is coached by his compatriot Cecilio Woodroof, and didn’t have a great reaction to the gun (208/1000), but then his progression was truly impressive.

In a race full of quality, according to South American junior standards, Colombian Álvaro Gómez was second in 10.47, a national junior record, while Guyana’s Dax Danns was third with 10.48. Later on Sunday, Danns took the 200m title in 21.27.

Championship record for Fatecha

Another big name of this new generation is Paraguayan Javelin thrower Víctor Fatecha. The South American junior record holder (78.01; Fortaleza, 16 May 2007), and fourth at the 2006 World Junior Championships in Beijing, won in São Paulo with 73.07, setting a new Championship record.

Peruvian Jorge McFarlane also was also able to impress with his form. The 19-year-old from Lima, won the 110m Hurdles (0.99m) in 13.94, but previously in heat 1, he had set a new South American junior record with 13.76 (wind nil), to improve his own 13.87 set in Lima on 1 July 2006. Mc Farlane also took the Long Jump with 7.52/-0.6, setting a new pb.

In the Triple Jump, Brazilian Alafans Delfino, also set a pb to capture the title with 15.53/0.1.

Once again, Brazil won the overall points classification with 385, while Colombia and Venezuela followed with 214 and 181. Chile and Ecuador also passed Argentina, which finished in a disappointing sixth place, only scoring one victory (15 year-old Evangelina Thomas at 1500m), and earning a total of 6 medals.

One of the most remarkable victories by the Colombian team, was the one of the 4x100 men’s relay (Jhon Riascos, Álvaro Gómez, Vladimir Valencia, Juan Pablo Maturana), which set a national junior record with 40.48.

Brazilian female sprinters dominate

Two brilliant Brazilian sprinters, Rosângela Cristina Santos and Bárbara da Silva Leôncio set the tone on the female side by winning the 100m in 11.56 (Santos; wind nil) and the 200m in 23.69 (Leôncio; wind nil).

Both of them ratified the quality showed at the Youth Nationals and the Troféu Brasil, and appear to be Brazil’s main hopes for the World Youth Championships in Ostrava.

Sixteen year old Santos has a pb of 11.50, and Leôncio (15) came very close of her fastest 200m (23.62). The two of them, along with Josiane Valentim and Ana Cláudia Lemos Silva ran a very strong 4x100m (44.42, the second fastest in South American junior history, after the 44.33 area record).

Championship records for Monterola and Ducó

On her way to recover the form that took her to the silver medal of the 2005 World Youth Championships, Venezuelan Keisa Monterola took the Pole Vault title with 4.15 and set a new Championship record.

Chilean Natalia Ducó also set a new Championship record at the Shot, winning with 16.67, by a great margin of 3.45m. The 18-year-old from Santiago, who posses the South American junior record with 16.87 (Valparaíso; 22 April 2007), had a brilliant series, with all six puts over 16m (16.54, 16.67, 16.40, 16.52, 16.36 and 16.62).

São Paulo will now host the 14th edition of the Pan-American Junior Championships (6-8 July). Some events not contested at the South American Junior Championships, such as men’s 10000m, and Race Walking and Decathlon and Heptathlon, will extract its winners from the Pan-Am’s classification.

Eduardo Biscayart for the IAAF

Click here for FULL RESULTS

Results

Men

100m (0.0 m/s) (30/6)
1º Alonso Edwards PAN 10.28 AR
2º Álvaro Gómez COL 10.47 NR
3º Dax Danns GUY 10.48

200m (-0.2 m/s) (1/7)
1º Dax Danns GUY 21.27
2º Helder Corrêa Alves BRA 21.35
3º Jhon Riascos 21.53 COL

400m (30/6)
1º Juan Pablo Maturana COL 47.25
2º Helder Corrêa Alves BRA 47.62
3º Tássio do Nascimento M.Gomes BRA 47.94

800m (1/7)
1º Lutimar Abreu Paes BRA 1:50.95
2º José Rogério Figueira BRA 1:52.04
3º Diego Rincón COL 1:52.51

1500m (30/6)
1º Marvin Blanco VEN 3:54.71
2º Fábio Teixeira Queiroz BRA 3:55.21
3º Lutimar Abreu Paes BRA 3:56.82

5000m (1/7)
1º Robson Pereira de Lima BRA 15:01.05
2º Jefferson Peña COL 15:02.53
3º Luis A. Orta VEN 15:04.58

3000m Steeplechase (30/6)
1º Marvin Blanco VEN 9:16.75
2º Luis A. Orta VEN 9:18.26
3º Derlis Ayala PAR 9:29.49

110m hurdles (0.0 m/s) (30/6)
1º Jorge McFarlane PER 13.94 (13.76/0.0 1h1 */AR)
2º José Matagira COL 14.23 NR
3º Diego dos Santos P. de Araújo BRA 14.33

400m hurdles (1/7)
1º Juan Pablo Maturana COL 52.43
2º Delcio dos Santos da Fraga BRA 52.95
3º Georni Jaramillo VEN 53.55

HJ (1/7)
1º Diego Ferrín ECU 2.08
2º Cristóbal Gómez CHI 2.06
3º Simón Villa 1.98 COL

PV (30/6)
1º Rodrigo Tenorio CHI 4.80
2º Igor Morales VEN 4.50
3º Rubén Benítez ARG 4.50

LJ (30/6)
1º Jorge McFarlane PER 7.52/-0.6
2º Alafans Cristiano Flores Delfino BRA 7.49/0.9
3º Diego Ferrín ECU 7.43/0.8

TJ (1/7)
1º Alafans Cristiano Flores Delfino BRA 15.53/0.1
2º Fabián Padrón VEN 14.95/0.9
3º Carlos Méndez ECU 14.81/0.7

SP (1/7)
1º José Ortiz VEN 17.88
2º Eder César Moreno COL 17.28
3º Juan Romero VEN 16.68

DT (30/6)
1º Luiz Henrique Schneider BRA 52.44
2º Gerson Carvalho dos Santos BRA 52.31
3º Mariano Etchehandy ARG 49.76

HT (30/6)
1º Marco Requena VEN 61.00
2º Gabriel Berwig Hohnke BRA 57.24
3º Rubén Kaufmann ARG 56.07

JT (1/7)
1º Víctor Fatecha PAR 73.07 *
2º Vicente García CHI 61.52
3º Roberto Zárraga VEN 59.03

4x100m (30/6)
1º COL (Jhon Riascos, Álvaro Gómez, Vladimir Valencia, Juan Pablo Maturana) 40.48 NR
2º BRA (Ailson da Silva Feitosa, Jeferson Liberato Lucindo, Rodrigo de Souza Patativa, Jéferson da Silva Carvalho) 40.66
3º CHI (Javier Vivar, Fernando Tomás Gómez, Diego Ramos, Santiago Luna) 41.78

4x400m (1/7)
1º BRA (Wagner Francisco Cardoso, Tássio do Nascimento Gomes, Henrique Nogueira de Souza, Helder Correa Alves) 3:08.68
2º CHI (Daniel Palma, Diego Ramos, Fernando Tomás Gómez, Javier Vivar) 3:13.85
3º COL (Edward Quintana, Álvaro Gómez, Jhon Riascos, Juan Pablo Maturana) 3:15.26

Women

100m (0.0 m/s) (30/6)
1º Rosângela Cristina Santos BRA 11.56
2º Bárbara da Silva Leôncio BRA 11.79
3º Yomara Hinestroza COL 11.89

200m (0.0 m/s) (1/7)
1º Bárbara da Silva Leôncio BRA 23.69
2º María Alejandra Idrovo COL 23.97
3º Ana Cláudia Lemos da Silva BRA 24.05

400m (30/6)
1º María Alejandra Idrovo COL 54.24
2º Elaine Cristina Dias Paixão BRA 54.80
3º Keila Escobar COL 54.92

800m (1/7)
1º Madelene Rondón VEN 2:09.43
2º Geisiane Mandelli de Lima BRA 2:10.48
3º Thayara Francis dos Santos BRA 2:11.20

1500m (30/6)
1º Evangelina Thomas ARG 4:45.30
2º Mónica Possu COL 4:46.32
3º Geisiane Mandelli de Lima COL 4:47.70

3000m (1/7)
1º Viviana Acosta ECU 10:18.35
2º Rocío Huillca PER 10:18.41
3º Claudia Ramírez URU 10:19.94

5000m (30/6)
1º Claudia Ramírez URU 18:18.32
2º Francisca Alarcón CHI 18:32.13
3º Luz María Moreno COL 18:41.82

3000m Steeplechase (30/6)
1º Rocío Huillca PER 11:11.57
2º Yeimy González COL 11:11.85
3º Luz María Moreno COL 11:30.82

100m hurdles (0.0 m/s)
1º Giselle Marcolino de Albuquerque BRA 13.96
2º Ljubica Milos CHI 14.00
3º Jéssica S. Romão de Souza BRA 14.08

400m hurdles (1/7)
1º Keila Escobar COL 59.26
2º Magdalena Mendoza VEN 1:00.29
3º Elaine Cristina Dias Paixão BRA 1:00.41

HJ (1/7)
1º Tamara Maas CHI 1.75
2º Valdileia Martins BRA 1.70
3º Gabriela Saraiva PER 1.70

PV (30/6)
1º Keisa Monterola VEN 4.15 *
2º Diana Leyton COL 3.80
3º Raissa Charkansky Schubert BRA 3.65

LJ (1/7)
1º Vanessa Schefer Spínola BRA 5.79/-1.6
2º Gillercy González VEN 5.54/-1.5
3º Karine Rambo Farias BRA 5.50/1.4

TJ (30/6)
1º Giselle Marcolino de Albuquerque BRA 12.95/-1.1
2º Feber Hernández VEN 12.53/-1.6
3º Simone de Oliveira BRA 12.35/-0.3

SP (1/7)
1º Natalia Ducó CHI 16.67 *
2º Renata Tavares Severiano BRA 13.22
3º Jéssica Cristina Gouvêa BRA 13.05

DT (30/6)
1º Fernanda Raquel Borges BRA 44.44
2º Luz Montaño COL 43.51
3º Samantha Raquel K. da Cunha BRA 41.61

HT (1/7)
1º Marynna Karolyna S. de Jesus Dias BRA 57.14
2º Carla Michel BRA 54.31
3º Dukina Jerussa VEN 53.59

JT (30/6)
1º Jucilene Sales de Lima BRA 47.53
2º Olga Katryna Subeldía PAR 45.45
3º María Paz Ríos CHI 45.06

4x100m (30/6)
1º BRA (Josiane Valentim, Bárbara da Silva Leôncio, Ana Cláudia Lemos Silva, Rosângela Cristina O. Santos) 44.42 *
2º COL (Nelcy Caicedo, María Alejandra Idrovo, Yomara Hinestroza, Keila Escobar) 45.71
3º ARG (Jacqueline Rombaldoni, Jessica Torres, Juliana Menéndez, María Belen Ocampo) 47.27

4x400m (1/7)
1º BRA (Kamilla Felix Miranda, Nátalia Monique dos Santos, Liliane dos Santos, Elaine Cristina Paixão) 3:43.44
2º ARG (Jacqueline Rombaldoni, Juliana Menéndez, Maria Belen Ocampo, Jessica Torres) 3:50.43
3º COL (Keila Escobar, Anny Canola, María Alejandra Idrovo, Yomara Hinostroza) 3:50.61

* Championship record

Classification
1º BRA 385 pts
2º COL 214
3º VEN 181
4º CHI 163.5
5º ECU 68
6º ARG 61
7º PER 45.5
8º PAR 21
9º URU, GUY 14
11º PAN 12
12º BOL 6