14 SEP 2012 General News

Railways retains team crown at Indian open champs

Suriya Loganathan pips Asian Games champion Preeja Sreedharan in the 10,000m at the Indian Open Nationals (Anu Kumar)Suriya Loganathan pips Asian Games champion Preeja Sreedharan in the 10,000m at the Indian Open Nationals (Anu Kumar) © Copyright
Chennai, IndiaThe 52nd edition of the Indian National Open championships, last of this season's senior competitions and held in the post-Olympic period, drew little attention from top guns but some good performances by enthusiastic juniors made it a lively four days (10-13 September) of competition.

The championships, held at Jawaharlal Nehru Stadium here, venue for next year’s Asian championships, witnessed only two meet marks being bettered — both in the High Jump.

Out of 14 Indian athletes who took part in the London Olympics, only four were present in Chennai and barring one — shot putter Om Prakash Singh — the others won their respective events comfortably.

Sahana Kumari, who established a national record 1.92m while qualifying for London during the Inter-State championships at Hyderabad, added one centimetre to her mark from last year by sailing over 1.84m. "I was down with fever after returning from London and competed here for my department," she said. Her husband B.G. Nagaraj garnered a silver medal in the 100m sprint.

However the men’s competition witnessed stiff competition between Jithin C. Thomas and national record-holder Harishankar Roy. Jithin cleared 2.22m to set a new meeting record. He had a smooth ride without any failure until he attempted to surpass Roy’s national record at 2.26m. Thomas could not make it this time but was confident of taking it the next season.

Tintu Luka, the London semi-finalist, ran a one-horse-race to win her pet 800m in a modest 2:04.69. However her junior colleague in the Usha School of Athletics, Jessy Joseph, had a disappointing outing as she was knocked down just a few metres before the finish by Jyoti Rani. Jessy managed to finish the race in 2:31.41 and Rani was disqualified.

Triple jumper Renjith Maheswary, who had a shocking exit in London with three fouls during the qualifying round, won his event with a leap of 16.72m here.

Juniors excel

Many junior athletes delivered good performances and won their maiden senior title or medal during the four-day meet. Important among them were Asian junior champion Rahul Kumar Pal in the 5000m and Asian indoor bronze medallist Kumaravel Premkumar in the Long Jump.

Premkumar leapt 7.72m to take his first senior title while Rahul won a closely-fought 5000m in 14:14.64 from Indrajeet Patel, who earlier won the 10,000m on the opening day.

Shraddha Ghule, a former Commonwealth Youth Games medallist, had a golden double in the long and triple jumps. Middle distance runner Sajeesh Joseph was another athlete to take a double in 800 and 1500m.

Reigning Asian Games champion Joseph G. Abraham, who turned 31 during the meet and who narrowly missed Olympic qualification earlier this year, avenged his defeat to arch-rival Satender Singh in the 400m Hurdles. "I am planning to switch to 400m flat next year and will come back to hurdles in 2014 in time for the next Asian and Commonwealth Games," Abraham said.

Favourite falls

Apart from Roy, there were many other national record-holders who failed to live up their billing. Shot putter Om Prakash Singh, who entered the London Games with an Indian best 20.69m, registered a paltry 17.81m for third place.

Among the other national record-holders, reigning Asian Games champion Preeja Sreedharan finished second in women’s 10,000m. The winner, Suriya Loganathan, went on to secure a double by adding 5000m gold on the final day. Another Guangzhou Asian medallist, Kavita Raut, dropped in midway during the longer race. The petite Suriya (22) revealed her ambition to deliver better performances and win a medal in the forthcoming Asian championships.

Same was the story in the women’s Pole Vault when Khyati S. Vakharia, a medical student from Bangalore, won the event from Surekha Suresh who holds the national record in this event.

Railway athletes Manikandan (10.60) and Manisha (11.77) romped home with the tile of fastest man and woman of the meet.

The Indian Railways team’s successful run continued as they annexed the overall championship with 327 points. Services team, which finished runners-up with 138 points, however had the satisfaction of taking the men’s team title.

High jumper Jithin C. Thomas (Services) and middle distance runner Tintu Luka (Railways) were adjudged best athletes among men and women respectively.

Ram. Murali Krishnan for the IAAF

Leading Results:
MEN -
100m (11)(w: 1.3): 1. Manikandan (Railways) 10.60, 2. B.G. Nagaraj (Railways) 10.70, 3. Debnath Jyoti Shankar (Services) 10.74
200m (13)(w: 1.2): 1. Dharambir (LIC) 21.00, 2. Manikanda Arumugam (Railways) 21.80, 3. Manikandan (Railways) 22.06
400m (11): 1. Arokia Rajiv (Services) 46.57, 2. S.K. Mortaja (Services) 47.03, 3. Bibin Mathew (Railways) 47.14
800m (13): 1. Sajeesh Joseph (Railways) 1:51.93, 2. Ghamanda Ram (ONGC) 1:52.04, 3. Jinson Johnson (Services) 1:52.40
1500m (11): 1. Sajeesh Joseph (Railways) 3:46.69, 2. Chatholi Hamza (Services) 3:47.47, 3. Ravindra Rautela (Police) 8:47.74
5,000m (13): 1. Rahul Kumar Pal (Services) 14:14.64, 2. Indrajeet Patel (ONGC) 14:15.12, 3. Nitinder Singh (Services) 14:16.71
10000m (10): 1. Inderjeet (ONGC) 29:42.76; 2. Kheta Ram (Services) 29:44.00; 3. Suresh Kumar (ONGC) 29:44.73
3,000m Steeplechase (12): 1. R. Ramachandran (Services) 8:53.06, 2. Sanjit Luwang (Services) 8:54.32, 3. Sunil Kumar (Haryana) 8:57.88
110m Hurdles (13)(w: 0.4): 1. A. Suresh (Tamil Nadu) 14.21, 2. J. Surendhar (Tamil Nadu) 14.35, 3. K. Prem Kumar (Tamil Nadu) 14.59
400m Hurdles (12): 1. Joseph G. Abraham (Railways) 50.87, 2. Satender Singh (Railways) 51.06, 3. C. Binu Aquito (Tamil Nadu) 51.25
High Jump (12): 1. Jithin C. Thomas (Services) 2.22 (NMR), 2. Harishankar Roy (Jharkhand) 2.19, 3. S. Harshith (ONGC) 2.16
Pole Vault (10): 1. K.P. Bimin (Railways) 4.95; 2. Bineesh Jacob (Gujarat) 4.70; 3. Parveen (Haryana) 4.70
Long Jump (13): 1. K. Premkumar (Tamil Nadu) 7.72/0.7, 2. Ankit Sharma (LIC) 7.60/0.0, 3. M. Arshad (Services) 7.59/0.0
Triple Jump (11): 1. Renjith Maheshwary (Railways) 16.72/1.1, 2. Amarjeet Singh (Railways) 16.03/0.3, 3. Arpinder Singh (ONGC) 15.92/0.2
Shot Put (12): 1. Jasdeep Singh (ONGC) 18.14, 2. Satyender Kumar (Railways) 17.85, 3. Om Prakash Singh Karhana (ONGC) 17.81
Discus Throw (11): 1. Kamalpreet Singh (ONGC) 55.34, 2. Prabhjot Singh (Punjab) 53.50, 3. Dharam Raj (Services) 52.18
Hammer Throw (12): 1. Kamalpreet Singh (ONGC) 66.28, 2. Neeraj Kumar (Rajasthan) 62.87, 3. Md. Aftab Alam (Services) 62.45
Javelin Throw (13): 1. Davinder Singh (Services) 75.09, 2. Jitender Singh (LIC) 74.57, 3. Samarjeet Singh (ONGC) 72.85
Decathlon (11): 1. Daya Ram (Rajasthan) 6690, 2. V.V. Raneesh (Railways) 6630, 3. Dhaneesh Stephan (Railways) 6327
20 Km Walk (12): 1. Babubhai Panucha (Services) 1:27:26, 2. Surinder Singh (Punjab) 1:27:37, 3. Chandan Singh (Services) 1:29:01
4x100m (13): 1. Railways (Manikandan, Manikanda Arumugam, P. Muthuswamy, B.G. Nagaraj) 41.36, 2. Services 41.53, 3. Punjab 41.92
4x400m (13): 1. Services (S.K. Mortaja, Vikas Chandran, Kunhu Muhammed, Arokia Rajiv) 3:09.88, 2. Railways 3:12.47, 3. ONGC 3:14.56

WOMEN -
100m (11)(w: 1.2): 1. Manisha Dhankar (Railways) 11.77, 2. Saradha Narayana (Railways) 12.03, 3. M.M. Anchu (Railways) 12.09
200m (13)(w: 0.9): 1. Bebi Sumaya (Karnataka) 24.91, 2. V. Santhini (LIC) 24.94, 3. Asha Roy (Railways) 24.96
400m (11): 1. M.R. Poovamma (ONGC) 53.79, 2. Rattandeep Kaur (Police) 54.52, 3. Anu Mariam Jose (LIC) 55.03
800m (13): 1. Tintu Luka (Railways) 2:04.69, 2. S.R. Bindu (Railways) 2:10.40, 3. Fulan Khatun (Bengal) 2:15.80
1500m (11): 1. S.R. Bindu (Railways) 4:25.58, 2. O.P. Jaisha (Railways) 4:26.90, 3. Jhuma Khatun (Railways) 4:29.58
5,000m (13): 1. Suriya Loganathan (Railways) 17:29.94, 2. O.P. Jaisha (Railways) 17:31.13, 3. Monika Athare (LIC) 17:32.87
10000m (10): 1. L. Suriya (Railways) 35:18.2; 2. Preeja Sreedharan (Railways) 35:19.4; 3. Monika Athare (LIC) 35:25.5
3,000m Steeplechase (12): 1. Priyanka Singh Patel (Railways) 10:51.66, 2. Kiran Tiwari (Railways) 10:56.96, 3. M.V. Rameswari (Kerala) 11:21.74
100m Hurdles (13)(w: 0.7): 1. M.M. Anchu (Railways) 14.40, 2. C.T. Raji (Punjab) 14.58, 3. Meghana Shetty (ONGC) 14.64
400m Hurdles (12): 1. Papathi (Police) 1:00.33, 2. C.T. Raji (Punjab) 1:00.81, 3. Anju Rani (ONGC) 1:01.00
High Jump (11): 1. Sahana Kumari (Railways) 1.84 (NMR), 2. N.K. Siji (Railways) 1.73, 3. Mallika Mondal (Railways) 1.70
Pole Vault (12): 1. Khyati S. Vakharia (Karnataka) 3.70, 2. V.S. Surekha (Railways) 3.65, 3. K.C. Dija (Kerala) 3.40
Long Jump (10): 1. Shraddha Ghule (Maharashtra) 6.36/-0.5; 2. S. Delphin Rani (LIC) 6.32/0.0; 3. Susan K. Joy (Railways) 5.99/0.5
Triple Jump (12): 1. Shraddha Ghule (Maharashtra) 13.17/-0.4, 2. Mereena Joseph (Kerala) 13.07/-0.4, 3. M.A. Prajusha (Railways) 12.86/0.0
Shot Put (11): 1. Pinki Dey (Railways) 12.82, 2. Navjeet Kaur Dhillon (ONGC) 12.75, 3. J. Saranya (Kerala) 12.73
Discus Throw (10): 1. Pramila (Railways) 49.08; 2. Praveen Kumari (Rajasthan) 47.05; 3. Navjeet Kaur Dhillon (ONGC) 46.45
Hammer Throw (12): 1. Manju Bala (Railways) 58.46, 2. Gunjan Singh (Railways) 55.25, 3. Anitha Abraham (Railways) 53.47
Javelin Throw (10): 1. Annu Rani (Uttar Pradesh) 49.58; 2. S. Saraswathy (Railways) 48.66; 3. Aarti Maurya (Uttar Pradesh) 46.48
Heptathlon (12): 1. Liksy Joseph (Railways) 4933, 2. Niksy Joseph (Railways) 4808, 3. R.A. Manjushree (Karnataka) 4263
20 Km Walk (11): 1. Khushbir Kaur (ONGC) 1:44:55, 2. L. Deepmala Devi (Railways) 1:49:26, 3. Shanti Devi (Punjab) 1:52:53
4x100m (13): 1. Railways (Asha Roy, Saradha Narayana, P.K. Priya, Manisha) 46.74, 2. LIC 47.37, 3. Kerala 47.84
4x400m (13): 1. Police (Saraswati Chand, Papathi, Bhupinder Kaur, Rattandeep Kaur) 3:45.00, 2. Railways 3:47.06, 3. ONGC 3:47.48.

Click here for FULL RESULTS (PDF)