07 JUL 2012 General News Moscow, Russia

Russia announces team of 104 for London

Elena Isinbaeva of Russia celebrates as she wins gold in the Women’s Pole Vault Final during day three - WIC Istanbul (Getty Images)Elena Isinbaeva of Russia celebrates as she wins gold in the Women’s Pole Vault Final during day three - WIC Istanbul (Getty Images) © Copyright
After the conclusion of the national championships on Friday (6) a team of 104 has been confirmed to represent Russia at the XXX Summer Olympic Games in London.

The roster (not including athletes previously announced in the Marathon, Combined Events and Rae Walks) is below.

MEN -
400m: Maksim Dyldin, Pavel Trenikhin
4x400m: Relay: add Denis Alekseyev, Petukhov, Vladimir Krasnov, Valentin Kruglyakov
800m: Yuriy Borzakovskiy, Ivan Tukhtachev
1500m: Yegor Nikolayev
110mH: Sergey Shubenkov, Konstantin Shabanov, Aleksey Dryomin
400mh: Vyacheslav Sakayev
3000m Steeplechase: Nikolay Chavkin
HJ: Ivan Ukhov, Andrei Silnov, Aleksandr Shustov
PV: Sergey Kucheryanu, Dmitriy Starodubtsev, Yevgeniy Lukyanenko
LJ: Aleksandr Menkov, Sergey Morgunov, Aleksandr Petrov
TJ: Lyukman Adams
SP: Maksim Sidorov, Ivan Yushkov, Soslan Tsirikhov
DT: Bogdan Pishchalnikov
HT: Kirill Ikonnikov, Igor Vinichenko, Aleksey Zagorniy
JT: Ilya Korotkov

WOMEN -
200m: Aleksandra Fedoriva,
4x100m: added by Natalya Rusakova, Chermoshanskaya, Olga Belkina, Yelizaveta Savlinis, Yevgeniya Polyakova
400m: Antonina Krivoshapka, Yuliya Gushchina, Tatyana Firova
4x400: added by Natalya Nazarova, Kseniya Vdovina, Anastasiya Kapachinskaya
800m: Mariya Savinova, Yekaterina Poistogova, Yelena Arzhakova
1500m: Yekaterina Martynova, Yekaterina Kostetskaya, Tatyana Tomashova
5000m: Olga Golovkina, Yelena Nagovitsina
10,000m: Yelizaveta Grechishnikova
100mH: Tatyana Dektyareva, Yekaterina Galitskaya, Yuliya Kondakova
400mH: Irina Davydova, Natalya Antyukh, Yelena Churakova
3000m Steeplechase: Yuliya Zaripova, Gulnara Galkina, Yelena Orlova
HJ: Anna Chicherova, Svetlana Shkolina, Irina Gordeyeva
PV: Yelena Isinbaeva, Svetlana Feofanova, Anastasiya Savchenko
LJ: Yelena Sokolova, Anna Nazarova, Lyudmila Kolchanova
TJ: Tatyana Lebedeva, Viktoriya Valyukevich, Veronika Mosina
SP: Yevgeniya Kolodko, Anna Avdeyeva, Irina Tarasova
DT: Darya Pishchalnikova, Vera Ganeyeva, Svetlana Saykina
JT: Mariya Abakumova
HT: Tatyana Lysenko, Gulfiya Khanafeyeva, Mariya Bespalova