11 APR 1999 General News

South Africans come out on top


Mark Ouma for the IAAF

the South African Engen International Test against England which took took place at the Pilditch Stadium in Pretoria Saturday also included an International Select (IS) team and a South African President's team, which in the main comprised of athletes striving to make the big time.

While South African sprinters Matthew "Pinetown Express" Quinn, Jopie van Oudtshoorn, Marcus la Grange and Wendy Hartman aim to take the European athletics circuit by storm this summer, several athletes from other African countries have set their sights on winning medals at the All Africa Games in Johannesburg this September.

Unfazed by three false starts, Quinn won the 100 metres in 10.10 seconds, while Van Oudtshoorn won the men's 400m in 44.88. La Grange and Hartman set career best times of 20.37 and 11.18 in the men's 200m and women's 100m respectively.

"My aim is to be competitive in Europe in the run up to the World Championships in Seville, Spain in August," said la Grange.

"I will use the World University Games in Palma de Majorca, Spain in July as a build up to Seville," said the Pinetown Express.

Femi Akinsanya (England) and Phillipa Roles (Wales) won their events in style. Akinsanya improved his career best by five centimetres in the triple jump with a leap of 16.63. Roles bettered her personal best by 70 centimetres in the women's discus with a winning throw of 55.14.

World Indoor Champion Johan Botha got the better of Senegal's Assane Diallo in the closing stages of an exciting men's 800m. Botha clocked 1:45.27 to Diallo's personal best of 1:45.51. Gideon van Oudtshoorn (South Africa) was third in a career best of 1:46.10.

Diallo's coach Stephen Kewe said he expects his athletes, some of whom set national records during the Test Match, to win medals at the All Africa Games in Johannesburg (10-19 September).

"My athletes have been training as a unit at the IAAF International Training Centre in Dakar, Senegal ever since the Jeux de la Francophonie in Antananarivo, Madagascar in 1997. They are making steady progress and l expect them to win at least ten medals at the All Africa Games".

Runner up in the men's 200m, Antione Boussombo of Gabon bettered his national record from 20.65 set at the Engen series meeting in Pietersburg on March 13 to 20.63. Earlier he was also runner up in 100m in 10.25.

In similar style, Amy Backo Thiam set the Senegal national record in the women's 400m with a winning time of 51.10 seconds. She improved on the 51.58 she set during the Engen Africa Invitational Meeting in Roodepoort on March 19. Running only her third 400m, South Africa's Heide Seyerling was runner up in a career best of 51.33, ahead of Leanie van der Walt (South Africa) who clocked 52.48.

Madagascar's Rosa Rakotozafy opened her campaign by winning the women's 100m hurdles in 13.31seconds. She went on to finish as runner up to South Africa’s Wendy Hartman in 100m and 200m with personal bests of 11.38 and 23.09 respectively. 1998 African Championships silver medallist Tacko Diouf (Senegal) edged Ukraine's Tatyana Tereschuk to win the women's 400m hurdles. Diouf clocked 56.24 to Tereschuk's 56.45. Surita Febbraio (South Africa) was third with 57.47.

Taking advantage of Tereschuk's pace set, Maria Mutola (Mozambique) won the women's 800m in 1minute 59.20 seconds(1:59.20). Runner up Lwiza John set a Tanzanian record in 2:00.10. She improved on the 2:01.12 record she set during the ABSA series meeting on February 5 in Potchefstroom.

Returning to competition after a lay-off from due to an ankle injury Germany's Susen Tiedtke won the women's long jump with a leap of 6.59 metres. South Africans Charlene Lawrence (6.35) and Corien Botha (6.25) were second and third respectively.

Full Results

Notes

ENG = England.
INT = International Select Team.
PRES = South Africa President’s Team (Development team).
SA 'A' = South Africa A team
SA 'B' = South Africa B Team (men only)
PB = Personal best
GU = Guest Athlete
GU-RSA = a guest athlete from South Africa
DNS = Did Not Start
DNF = Did Not Finish

Men

100m:1 Matthew Quinn RSA B 10.10; 2 Antonie Boussombo INT-Gabon 10.25; 3 Bradley Agnew RSA A 10.35 PB; 4 Akinola Lashore ENG 10.35; 5 Marcus la Grange GU-South Africa 10.45; 6 Uvie Ugono GU-England 10.45; 7 Daniel Money ENG 10.52; 8 Lawrence Nkosi PRES 10.71; 9 Cohen Rosant GU-South Africa 10.98.

200m: 1 Marcus la Grange RSA A 20.37 PB; 2 Antoine Boussombo INT-Gabon 20.63 PB (National record); 3 Paul Gorries PRES 20.76; 4 Jean Francis Ngapout GU-Cameroon 21.08 PB; 5 Akinolka Lashore ENG 21.10; 6 Lee-Roy Newton RSA B 21.97; 7 Corne du Plessis GU-South Africa DNF; 8 Cohen Rosant GU- South Africa DNS.

400m: 1 Jopie van Oudtshoorn RSA A 44.88; 2 Adriaan Botha A 45.49; 3 Eric Milazar GU- Mauritius 45.59; 4 Tshepo Thobelangope PRES 46.39 PB; 5 Hendrik Mokganyetsi GU-South Africa 46.62; 6 Jared Deacon ENG 46.64; 7 Jaco Botha GU-South Africa 47.12; 8 Harry ‘Butch’ Reynolds INT-United States 53.51.

110m hurdles: 1 Shaun Bownes RSA ?A? 13.63; 2 Pieter van Eeden RSA B 14.34; 3 Dominic Bradley ENG 14.38; 4 Grant Pedro PRES 14.39; 5 Brendan Schapers GU-South Africa; 6 Paul Delicado GU-South Africa; 7 Lool Odendaal INT-South Africa 14.69; 8 Pierre Vermulen GU-South Africa 14.81; 9 Garth Bruwer GU- South Africa 15.14

400m hurdles: 1 Llewellyn Herbert RSA A 49.02; 2 Ferrins Pieterse RSA B 49.55; 3 Martin Willemse GU-South Africa 50.48; 4 Francois Coertze PRES 50.56; 5 Conrad van der Westhuizen GU-South Africa 51.10; 6 Lawrence Lynch ENG 51.17 PB; 7 Tony Williams ENG 51.77; 8 Hennie Botha INT-DNS

800m: 1 Johan Botha RSA A 1:45.27; 2 Assane Diallo INT-Senegal 1:45.51 PB; 3 Gideon van Oudtshoorn GU-South Africa 1:46.10; 4 Jurgens Kotze GU-South Africa 1:47.46; 5 Lucky Hadebe RSA B 1:47.55; 6 Mandla Nkosi PRES 1:49.90; 7 Jason Lobo ENG 1:50.95; 8 James Mayo GU-England DNF; 9 Robbie Stevens GU-South Africa DNF.

Triple Jump: 1 Femi Akinsaya ENG 16.63 PB; 2 Willie Coetzee RSA A 15.10; 3 Jannie Oosthizen RSA B 14.76; 4 Melt de Vos INT-South Africa 14.62; 5 Robert Mapanda PRES 14.45.

Javelin: 1 Johan Vosloo RSA A 79.69 PB; 2 Eriks Rags GU-Latvia 76.56; 3 Johannes van Eck RSA ?B? 71.87; 4 Hardus Pienaar PRES 71.00; 5 Daniël Badenhorst GU-RSA 68.70; 6 Sturat Faben ENG 65.09; 7 Fanie Du Toit INT 63.15; 8 Pierre-Louis van der Walt GU-RSA 61.33.

Shotput: 1 Karel Potgieter RSA B 19.46; 2 Burger Lambrechts RSA A 19.44; 3 Cor Booysen INT-South Africa 18.76; 4 Nico Loggenberg GU-RSA 18.54; 5 Roeli Potgieter PRES 16.88; 6 Emeka Udechuku ENG 16.58; 7 Gary Sollitt GU-ENG 16.38; 8 Paul Reed GU-ENG 15.52.

Discus: 1 Frits Potgieter RSA B 63.87; 2 Frantz Kruger RSA A 59.90; 3 Martin Swart INT-South Africa 58.52; 4 Deon Geldenhuys GU-South Africa 57.19; 5 Hannes Hopley PRES 57.19; 6 Paul Reed GU-England 51.52.

Women

100m: 1 Wendy Hartman RSA A 11.18 PB; 2 Rosa Rakotozafy INT- Madagascar 11.38 PB; 3 Aida Diop INT-Senegal 11.41; 4 Ellana Ruddock ENG 11.63 PB; 5 Simone Jacobs ENG 11.72; 6 Dikeledi Moropane PRES 11.83 PB; 7 Donna Dawson PRES 11.89; 8 Esmarie le Roux RSA A 11.90; 9 Janet Josephs GU-South Africa 12.06 PB.

200m: 1 Wendy Hartman RSA A 23.02; 2 Rosa Rakotozafy INT-Madagascar 23.09 PB; 3 Susanna Johansson INT-South Africa 23.66; 4 Minette Albertse PRES 23,93; 5 Esmarie le Roux RSA A 24.06; 6 Ellana Ruddock ENG 24.21; 7 Donna Dawson PRES 24.54.

400m: 1 Amy Backe Thiam INT-Senegal 51.10 PB (National Record); 2 Heide Seyerling RSA A 51.33 PB; 3 Leanie van der Walt RSA A 52.48; 4 Ony Ratsimbazafy INT-Madagascar 52.54; 5 Michelle Pierre ENG 53.54; 6 Yolande Neethling PRES 53.81; 7 Estie Wittsatock PRES 54.72; 8 Vicky Day ENG 54.82.

100m hurdles: 1 Rosa Rakotozafy INT-Madagascar 13.31; 2 Maralize Fouche GU-South Africa 13.80; 3 Marida Pretorius GU- South Africa 14.28 PB; 4 Kristen Brown GU-South Africa 14.32 PB; 5 Arnell Jacob GU-South Africa 14.42 ; 6 Liana Kotze GU-South Africa; 15.17 PB; 7 Odette Smit GU-South Africa 15.33; 8 Corien Botha GU-South Africa DNF; 9 Talana Gerber GU-South Africa DNS.

400m hurdles: 1 Tacko Diouf INT- Senegal 56.24; 2 Judit Szekeres INT-Hungary 56.45; 3 Surita Febbraio RSA A 57.47; 4 Adri Vlok RSA A 58.20; 5 Almari van Zyl PRES 59.27 PB; 6 Nivea Sekele PRES 1:00.39 PB; 7 Lorraine Hanson ENG 1:01.00 ; 8 Claire Wise ENG 1:01.23.

800: 1 Maria Mutola INT-Mozambique 1:59.20; 2 Lwiza John INT-Tanzania 2:00.10 PB (National record); 3 Mari-Louise Henning RSA A 2:01.70; 4 Avril Halstead A 2:05.32 PB; 5 Zanelle Grobler PRES 2:09.75; 6 Leandra Liebenberg PRES 2:10.81; 7 Vicky Sterne ENG 2:11.97; 8 Tatyana Tereschuk INT-Ukraine DNF; 9 Claire Raven ENG DNF.

Long Jump: 1 Susan Tiedtke INT-Germany 6.59; 2 Charlene Lawrence RSA A 6.35; 3 Corien Botha INT-South Africa 6.25; 4 Liezel Heyneke RSA A 6.24 PB; 5 Erica Lawless PRES 6.04 PB; 6 Gemma Holt ENG 6.03; 7 Delia Visser PRES 5.95; 8 Donita Benjamin ENG DNS.

High Jump: 1 Nicolize Steyn GU-South Africa 1.83; 2 Yolande van Langelaar GU-South Africa 1.80; 3 Liesel Bekker GU-South Africa 1.80.

Pole Vault: 1 Elmariie Gerryts RSA A 4.20; 2 Rika Erasmus RSA A 3.70; 3 Paula Wilson ENG 3.70 PB; 4 Sylma Jordaan PRES 3.40; 5 Chrisna Oosthuizen INT-RSA 3.30; 6 Ida-Marie Ehlers PRES 3.10; 7 Liesel Viljoen INT-RSA 3.00.

Shot Put: 1 Judy Oakes ENG 17.68; 2 Veronica Abrahamse PRES 16.02; 3 Maranelle du Toit RSA A 14.98 ; 4 Phillipa Roles INT-Wales 14.75; 5 Maggie Lynes ENG 14.74; 6 Nkiru Ojiego INT-Nigeria 14.62; 7 Tracy Axten GU-England 14.33; 8 Elanor Gattrell GU-England 14.25; 9 Tania Bloem PRES 12.76; 10 Pennie-Marlene van Vuuren RSA A 12.72; 11 Elane Combrinck PRES 12.64.

Discus: 1 Phillipa Roles INT-Wales 55.14 PB; 2 Nkiru Ojiego INT-Nigeria 51.96; 3 Lizelle Duvenhage RSA A 51.27; 4 Elizna Naude RSA A 50.56; 5 Debbie Calloway ENG 50.01; 6 Tracy Axten ENG 49.48; 7 Daleen Flemming PRES 46.40; 8 Tanya Bloem PRES 43.12.

Final Team Standings

South Africa A 53 points.
South Africa B 39 points.
International Select 23 points.
President’s Select 23 points.
England 21 points.

Show me all pages related to this article

Disciplines
Loading ...