07 APR 2012 General News The two

Sum's 1500m win highlights AK weekend meet in Kitale

Eunice Sum (inside lane, far right) in the Daegu semis (Getty Images)Eunice Sum (inside lane, far right) in the Daegu semis (Getty Images) © Copyright

day 4th National Bank/Athletics Kenya weekend meeting wrapped up in Kitale on Saturday (7) in an event established athletes failed to spark.


The women’s 1500m was of particular interest owing to the cast that made the finals and in the end, Eunice Sum, a semi finalist over 800m at the Daegu World Championships took the top honours after motoring around the murram track in 4:14.13.


Sum beat her mentor and reigning women 800m Olympics silver medallist, Janeth Jepkosgei, who faded to sixth (4:19.9) in a race where Janet Kisia, who won the junior race at last year’s national Cross Country championships before finishing fifth in Punta Umbria clocked 4:15.7 for second.


The 2007 Ostrava World Youth champion Winnie Chebet (4:16.0) arrived home for the last podium place ahead of fourth finisher, Pamela Lisoreng (4:17.7).


Unheralded Elkana Yego soared to victory in the corresponding men’s race in 3:43.2 ahead of Vincent Kibet (3:44.0) and Mike Too (3:44.7) as the 2008 Africa champion, Haron Keitany, who had won in the heats declined to contest the final.


World Indoor 3000m gold winner, Helen Obiri returned 16:15.1 for fourth in her step-up to the women 5000m race won by Lydia Rotich, the bronze winner in 3000m Steeplechase at the 2010 Africa Championships in 16:01.0.


Magdalene Masai (16:04.2) and Phanencier Jemutai (16:06.1) filled the rostrum in that order.


Double Commonwealth champion, Moses Kipsiro of Uganda found the going tough across the border when he was timed at 14:02.2 for fifth in the 5000m men’s run.


His compatriot Thomas Ayieko, the World Cross junior men silver medallist was sixth (14:03.1) in a race where unheralded Duncan Kipchirchir scooped the top honours in 13:52.9 in the Good Friday final.


Hosea Macharinyang, the seven-time World Cross competitor clocked 13:59.17 to lead the challengers home with Bethwell Birgen, who made his World Indoors debut in Istanbul last month sealing bronze in 14:01.0.


Evans Kosgei was the outright winner in the men’s two-lap race after he detached from all comers with 300 metres to romp home in 1:48.4 ahead of Alex Kibet (1:49.0) and Andrew Kiptoo (1:49.3) in second and third.


Lydia Wafula (2:03.4) won the corresponding women’s event as Faith Cheruto (2:12.0) and Beatrice Chepkoech (2:14.6) filled the podium in silver and bronze positions respectively.


Jemutai ran away with top honours in the women 3000m steeplechase where she stopped the clock in 10:11.2 ahead of Ivyne Kiyeng (10:25.0) and Lucy Kamene (10:51.11) in second and third in a race where Indian runner, Sudha Singh (10:04.3) who is training at the Rosa Camp in Kaptagat came fourth.


Silas Kitur (8:43.3) took the men’s water and barriers race with Clement Kemboi (8:44.25) and namesake Laurence Kemboi (8:52.7) followed each other across the line for the minor podium places.


Mutwiri Mutuota for the IAAF


Leading Results -


800M MEN

1. Evans Kosgei 1:48.4

2. Alex Kibet 1:49.0

3. Andrew Kiptoo 1:49.3

4. Nicholas Kipchumba 1:49.9

5. Elijah Kipchirchir 1:50.4

6. Albert Kemboi 1:50.1


800M WOMEN

1. Lydia Wafula 2:03.4

2. Faith Cheruto 2:12.0

3. Beatrice Chepkoech 2:14.6

4. Hilda Muneria 2:27.2


1500M WOMEN

1. Eunice Sum 4:14.3

2. Janet Kisia 4:15.7

3. Winnie Chebet 4:16.0

4. Pamela Lisoreng 4:17.7

5. Faridah Chelang’a 4:19.6

6. Janeth Jepkosgei 4:19.9


1500M MEN

1. Elkana Yego 3:43.2

2. Vincent Kibet 3:44.0

3. Mike Too 3:44.7

4. Zane Robertson 3:45.1

5. Gilbert Kisang 3:46.0

6. Abednego Chesebe 3:47.4


5000M MEN

1. Duncan Kipchirchir 13:52.9

2. Hosea Macharinyang 13:59.17

3. Bethwell Birgen 14:01.0

4. Jairus Kipchoge 14:01.4

5. Moses Kipsiro 14.02.2

6. Thomas Ayieko 14:03.1



5000M WOMEN

1. Lydia Rotich 16:01.0

2. Magdalene Masai 16:04.2

3. Phanencier Jemutai 16:06.1

4. Helen Obiri 16:15.1

5. Linah Chemto 16:25.8

6. Gladys Chemweno 16:34.9


3000M STEEPLECHASE MEN

1. Silas Kitur 8:43.3

2. Clement Kemboi 8:44.25

3. Laurence Kemboi 8:52.7

4. Timothy Toroitich 8:54.0

5. Patrick Chukor 8:55.3

6. Hillary Kemboi 9:02.3


3000M WOMEN STEEPLECHASE

1. Phanencier Jemutai 10:11.2

2. Ivyne Kiyeng 10:25.0

3. Lucy Kamene 10:51.11

4. Sudha Singh 10:04.3

5. Mary Maiyo 11:00.0