05 JUL 2009 General News Indianapolis

Team USA roster announced for 2009 IAAF World Youth Championships

Ashton Purvis of USA and Klara Kolomazniko of Czech Republic in the 100m second round (Getty Images)Ashton Purvis of USA and Klara Kolomazniko of Czech Republic in the 100m second round (Getty Images) © Copyright

USA Track & Field announced the Team USA roster for the 6th IAAF World Youth Championships, July 8-12, in Bressanone, Italy.
 
A total of 55 athletes, 27 girls and 28 boys, will be part of the U.S. delegation for the World Youth Championships. At the 2007 IAAF World Youth Championships, the U.S. finished atop the medal table with 14, including an all-time high of seven golds. Team USA looks to continue its excellent record in Bressanone.
 
Leading Team USA at the 2009 IAAF World Youth Championships will be World Youth Trials champions Ashton Purvis, Kori Carter, Prezel Hardy and Dedric Dukes.
 
2007 World Youth sprint medley relay gold medallist Ashton Purvis (Oakland, Calif.) won the girl's 100m in 11.61 and came back to win the girl's 200m in 23.38. Kori Carter (Claremont, Calif.), also a member of the 2008 World Junior team, won the girl's 100m hurdles 13.48.
 
On the boy's side, Texas state champion Prezel Hardy (Killeen, Texas) won the 100m in 10.48. Earlier this season, Hardy won the 100m at the Texas State Championships in a wind-aided 10.08 (+2.2mps). Dedrik Dukes (Miami, Fla.), who was the runner-up in the 400m (46.99) at the Trials, came back just a few hours later to win the boy's 200m in 21.38.
 
Team USA Roster - 2009 IAAF World Youth Championships
(As of July 2 - Subject to change)
 
Athlete - hometown
 
Boys

 
100m
 
Prezel Hardy - Killeen, Texas
Colin Hepburn  - Parkridge, Ill.
 
200m
 
Keenan Brock - Birmingham, Ala.
Dedric Dukes - Miami, Fla.
 
400m
 
Dedric Dukes - Miami, Fla.
Joshua Mance - Claremont, Calif.
 
800m
 
Quincy Downing - Dayton, Ohio
Bronson Duran - Albuquerque, N.M.
 
3,000m
 
Erik Olson - Palm Springs, Calif.
Zachary Wills - Memphis, Tenn.
 
10 km race walk
 
Trevor Barron - Pittsburgh, Pa.
 
110m hurdles
 
Kendall Hayes - Lancaster, Texas
Dale Morgan - Northridge, Calif.
 
400m hurdles
 
Jaron Roberson - Atlanta, Ga.
 
2,000m steeplechase
 
Connor Martin - Carmel, Ind.
 
High Jump
 
Dwayne Golbeck - Claremore, Okla.
David Smith - Mt. Holly, N.J.
 
Pole Vault
 
Max Babits - Knoxville, Tenn.
 
Long Jump
 
Carlton Lavong - Philadelphia, Pa.
Leon Samuels - Winston -Salem, N.C.
 
Shot Put
 
Ryan Crouser - Portland, Ore.
Davis Fraker - Atlanta, Ga.
 
Discus Throw
 
Ryan Crouser - Portland, Ore.
Alexander Thompson - Rockford, Ill.
 
Hammer Throw
 
Bradley Bolton - Orange, Calif.
Alec Faldermeyer - Goshen, N.Y.
 
Javelin
 
Devin Bogert - Red Bank, N.J.
Christopher Rodriguez - Tucson, Ariz.
 
Octathlon
 
Justin Gross - Baltimore, Md.
 
Girls
 
100m
 
Jordan Clark - Detroit, Mich.
Ashton Purvis - Richmond, Calif.
 
200m
 
Briana Nelson - Newport News, Va.
Ashton Purvis - Richmond, Calif.
 
400m
 
Michelle Brown - Winnfield, Ill.
Ebony Eutsey - Miama, Fla.
 
800m
 
Claudia Francis - New York, N.Y.
Marielle Hall - Philadelphia, Pa.
 
1,500m
 
Cory McGee - Fairfax, Va.
Chelsey Sveinsson - Addison, Texas
 
100m hurdles
 
Kori Carter - Pasadena, Calif.
Bridgette Owens - Detroit, Mich.
 
400m hurdles
 
Katie Nelms - San Jose, Calif.
Angelica Weaver - Inglewood, Calif.
 
2,000m steeplechase
 
Eleanor Fulton - Denver, Colo.
McKinzie Schulz - Naperville, Ill.
 
High Jump
 
Shanay Briscoe - Houston, Texas
Tara Richmond - Chicago, Ill.
 
Pole Vault
 
Morgan LeLeux - New Iberia, La.
Kortney Ross - San Diego, Calif.
 
Long Jump
 
A'Lexus Brannon - Port Arthur, Texas
Jennifer Clayton, Nyack, N.Y.
 
Triple Jump
 
A'Lexus Brannon - Port Arthur, Texas
Ciarra Brewer - Oaskland, Calif.
 
Shot Put
 
Sarah Howard - Dublin, Ga.
Lacie Rasley - Bakersfield, Calif.
 
Discus Throw
 
Erica Brand - Kansas City, Ks.
Alex Collatz - Bakersfield, Calif.
 
Javelin
 
Ashley Aldredge - Natchitoches, La.
Deloma Miller - Pittsburgh, Pa.