29 JUL 2013 General News Indianapolis, United States

USA’s nine reigning World champions named on team for Moscow

Defending champion Brittney Reese of the USA in the Long Jump at the 2011 World Championships in Daegu (Getty Images)Defending champion Brittney Reese of the USA in the Long Jump at the 2011 World Championships in Daegu (Getty Images) © Copyright

Nine reigning World champions and 20 individual Olympic medallists from London will lead the US team at the IAAF World Championships in Moscow from 10-18 August.

Athletes seeking to defend their 2011 World titles are 110m hurdler Jason Richardson, triple jumper Christian Taylor, high jumper Jesse Williams, long jumper Dwight Phillips, decathlete Trey Hardee, 100m sprinter Carmelita Jeter, 1500m runner Jenny Simpson, 400m hurdler Lashinda Demus and long jumper Brittney Reese.

Along with the reigning World champions, four athletes enjoyed automatic selection after winning their respective event in the 2012 Diamond League. These athletes are Charonda Williams in the 200m, Dawn Harper in the 100m Hurdles, Chaunte Lowe in the High Jump and Reese Hoffa in the Shot Put.

While more than 20 athletes on the team own US records indoors or outdoors, the team also boasts five athletes with World records to their names: decathlete Ashton Eaton, 110m hurdler Aries Merritt, pole vaulter Jenn Suhr and sprinters Allyson Felix and Carmelita Jeter.

The team features a mix of experienced athletes with a large class of newcomers to the senior world stage with three athletes yet to celebrate their 20th birthdays: 17-year-old Mary Cain in the 1500m, 19-year-old Arman Hall in the 400m and 19-year-old Ajee Wilson in the 800m.

USATF for the IAAF

US TEAM FOR MOSCOW

Men
100m: Justin Gatlin, Mike Rodgers, Charles Silmon
200m: Curtis Mitchell, Isiah Young, Wallace Spearmon
400m: Arman Hall, Tony McQuay, LaShawn Merritt
800m: Brandon Johnson, Duane Solomon, Nick Symmonds
1500m: Matthew Centrowitz, Lopez Lomong, Leo Manzano
5000m: Ryan Hill, Bernard Lagat, Galen Rupp
10,000m: Chris Derrick, Dathan Ritzenhein, Rupp
Marathon: Jeffrey Eggleston, Daniel Tapia, Carlos Trujillo
3000m Steeplechase: Daniel Huling, Evan Jager, De'Sean Turner
110m Hurdles: Aries Merritt, David Oliver, Jason Richardson, Ryan Wilson
400m Hurdles: Kerron Clement, Bershawn Jackson, Michael Tinsley
High Jump: Dustin Jonas, Erik Kynard, Keith Moffatt, Jesse Williams
Pole Vault: Jeremy Scott, Brad Walker, Jack Whitt
Long Jump: Marquis Dendy, George Kitchens, Dwight Phillips
Triple Jump: Will Claye, Omar Craddock, Christian Taylor
Shot Put: Reese Hoffa, Zack Lloyd, Cory Martin, Ryan Whiting
Discus: Lance Brooks
Hammer: AG Kruger
Javelin: Riley Dolezal, Sam Humphreys
Decathlon: Ashton Eaton, Trey Hardee, Gunnar Nixon, Jeremy Taiwo
20km Race Walk: Tim Seaman
50km Race Walk: John Nunn
4x100m Relay*: Jeff Demps, Gatlin, Dentarius Locke, Rodgers, Rakieem Salaam, Silmon
4x400m Relay*: Hall, James Harris, Josh Mance, McQuay, Merritt, David Verburg

Women
100m: Alexandria Anderson, Octavious Freeman, English Gardner, Carmelita Jeter
200m: Kimberlyn Duncan, Allyson Felix, Jeneba Tarmoh, Charonda Williams
400m: Natasha Hastings, Francena McCorory, Ashley Spencer
800m: Brenda Martinez, Alysia Montano, Ajee Wilson
1500m: Mary Cain, Cory McGee, Treniere Moser, Jenny Simpson
5000m: Kim Conley, Molly Huddle, Shannon Rowbury
10,000m: Shalane Flanagan, Jordan Hasay, Amy Hastings
Marathon: Jeannette Faber, Deena Kastor, Dot McMahon
3000m Steeplechase: Nicole Bush, Ashley Higginson, Shalaya Kipp
100m Hurdles: Nia Ali, Dawn Harper, Queen Harrison, Brianna Rollins
400m Hurdles: Lashinda Demus, Georganne Moline, Dalilah Muhammad, Christine Spence
High Jump: Brigetta Barrett, Chaunte Lowe, Inika McPherson
Pole Vault: Becky Holliday, Kylie Hutson, Jennifer Suhr
Long Jump: Janay DeLoach Soukup, Funmi Jimoh, Tori Polk, Brittney Reese
Shot Put: Tia Brooks, Michelle Carter, Alyssa Hasslen
Discus: Whitney Ashley, Gia Lewis-Smallwood, Elizabeth Podomonick
Hammer: Amanda Bingson, Amber Campbell, Jeneva McCall
Javelin: Brittany Borman
Heptathlon: Erica Bougard, Sharon Day, Bettie Wade
20km Race Walk: Erin Gray, Miranda Melville, Maria Michta
4x100m Relay*: Anderson, Freeman, Gardner Barbara Pierre Aurieyall Scott, Tarmoh
4x400m Relay*: Rebecca Alexander, Joanna Atkins, Jessica Beard, Hastings, McCorory, Spencer

*Relay pools are composed of the 100m and 400m rosters, the athletes listed in each pool, plus any athlete already on the team in any other event