Close

IAAF WORLD ATHLETICS SERIES

IAAF WORLD RELAYS

ONE-DAY MEETING CIRCUITS

IAAF LABELS

IAAF CHALLENGES

IAAF PERMIT

OLYMPIC GAMES

GEOGRAPHIC

DATE FROM

TO
OR
0 RESULTS
Find Results

First 4 in each heat (Q) and the next 3 fastest (q)

Heat 1 27 SEP 2000 11:55

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Reuben Kosgei KENKEN 8:23.17 Q
Details 2 Ali Ezzine MARMAR 8:23.79 Q
Details 3 Günther Weidlinger AUTAUT 8:24.07 Q
Details 4 Eliseo Martín ESPESP 8:24.97 Q
Details 5 Mark Croghan USAUSA 8:25.88
Details 6 Bouabdellah Tahri FRAFRA 8:34.69
Details 7 Maru Daba ETHETH 8:35.34
Details 8 Florin Ionescu ROUROU 8:37.44
Details 9 Sergiy Redko UKRUKR 8:40.51
Details 10 Christian Stephenson GBRGBR 8:46.66
Details 11 Mourad Benslimani ALGALG 8:59.07
Details 12 Christopher Unthank AUSAUS 9:11.19
Details 13 Primo Higa SOLSOL 9:44.12

Split times

1000m
2:48.73
Florin Ionescu
ROMANIA ROU
2000m
5:44.63
Ali Ezzine
MOROCCO MAR

Heat 2 27 SEP 2000 12:08

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Bernard Barmasai KENKEN 8:23.08 Q
Details 2 Jim Svenøy NORNOR 8:23.61 Q SB
Details 3 Khamis Abdullah Saifeldin QATQAT 8:23.94 Q
Details 4 Luis Miguel Martín ESPESP 8:24.04 Q
Details 5 Damian Kallabis GERGER 8:24.48 q
Details 6 Gaël Pencreach FRAFRA 8:25.35 q
Details 7 Joël Bourgeois CANCAN 8:28.07
Details 8 Christian Belz SUISUI 8:33.45
Details 9 Rafal Wójcik POLPOL 8:33.51
Details 10 Anthony Cosey USAUSA 8:35.25
Details 11 Elarbi Khattabi MARMAR 8:43.46
Details 12 Yeóryios Yiannélis GREGRE 9:19.14
Details Stathis Stasi CYPCYP DNF

Split times

1000m
2:46.72
Rafal Wójcik
POLAND POL
2000m
5:41.04
Luis Miguel Martín
SPAIN ESP

Heat 3 27 SEP 2000 12:21

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Laïd Bessou ALGALG 8:21.14 Q
Details 2 Wilson Boit Kipketer KENKEN 8:22.07 Q
Details 3 Simon Vroemen NEDNED 8:22.13 Q
Details 4 Brahim Boulami MARMAR 8:24.43 Q
Details 5 Manuel Silva PORPOR 8:25.70 q
Details 6 Pascal Dobert USAUSA 8:29.52
Details 7 Justin Chaston GBRGBR 8:31.01
Details 8 Lotfi Turki TUNTUN 8:34.84
Details 9 Salvador Miranda MEXMEX 8:35.79
Details 10 Marco Antonio Cepeda ESPESP 8:40.01
Details 11 Iaroslav Musinschi MDAMDA 8:42.04
Details 12 Giuseppe Maffei ITAITA 8:48.88
Details 13 Vladimir Pronin RUSRUS 8:57.69
Details 14 Eduardo Buenavista PHIPHI 9:13.71

Split times

1000m
2:44.56
Iaroslav Musinschi
MOLDOVA MDA
2000m
5:36.13
Simon Vroemen
NETHERLANDS NED