Close

IAAF WORLD ATHLETICS SERIES

ONE-DAY MEETING CIRCUITS

IAAF LABELS

IAAF CHALLENGES

IAAF PERMIT

OLYMPIC GAMES

GEOGRAPHIC

DATE FROM

TO
OR
0 RESULTS
Find Results

First 6 in each heat (Q) and the next 6 fastest (q)

Heat 1 27 SEP 2000 09:35

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Suzy Favor Hamilton USAUSA 4:08.08 Q
Details 2 Anna Jakubczak Pawelec POLPOL 4:08.13 Q
Details 3 Gabriela Szabo ROUROU 4:08.33 Q
Details 4 Süreyya Ayhan TURTUR 4:08.37 Q
Details 5 Carla Sacramento PORPOR 4:08.41 Q
Details 6 Helen Clitheroe GBRGBR 4:08.80 Q
Details 7 Margaret Crowley AUSAUS 4:08.85 q
Details 8 Anita Weyermann SUISUI 4:09.28 q
Details 9 Lyudmila Rogachova RUSRUS 4:09.81 q
Details 10 Mardrea Hyman JAMJAM 4:10.21 q
Details 11 Abebech Negussie ETHETH 4:15.52
Details 12 Julia Sakara ZIMZIM 4:21.94
Details 13 Tetyana Kryvobok UKRUKR 4:22.11
Details 14 Shazia Hadayat PAKPAK 5:07.17
Details Leah Pells CANCAN DNF

Split times

400m
1:04.56
Süreyya Ayhan
TURKEY TUR
800m
2:13.69
Abebech Negussie
ETHIOPIA ETH
1200m
3:22.11
Suzy Favor Hamilton
UNITED STATES USA

Heat 2 27 SEP 2000 09:44

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Violeta Szekely ROUROU 4:10.18 Q
Details 2 Lidia Chojecka POLPOL 4:10.34 Q
Details 3 Kelly Holmes GBRGBR 4:10.38 Q
Details 4 Veerle Dejaeghere BELBEL 4:10.68 Q
Details 5 Sabina Fischer SUISUI 4:10.78 Q
Details 6 Seloua Ouaziz MARMAR 4:10.82 Q
Details 7 Marla Runyan USAUSA 4:10.83 q
Details 8 Georgie Clarke AUSAUS 4:11.74 q
Details 9 Toni Hodgkinson NZLNZL 4:12.59
Details 10 Naomi Mugo KENKEN 4:13.18
Details 11 Hareg Sidelil ETHETH 4:14.05
Details 12 Natalia Rodríguez ESPESP 4:22.82
Details 13 Daniela Kuleska MKDMKD 4:33.50
Details Svetlana Masterkova RUSRUS DNF

Split times

400m
1:09.64
Toni Hodgkinson
NEW ZEALAND NZL
800m
2:19.24
Toni Hodgkinson
NEW ZEALAND NZL
1200m
3:24.47
Toni Hodgkinson
NEW ZEALAND NZL

Heat 3 27 SEP 2000 09:53

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Kutre Dulecha ETHETH 4:09.88 Q
Details 2 Nouria Mérah-Benida ALGALG 4:10.24 Q
Details 3 Hayley Tullett GBRGBR 4:10.58 Q
Details 4 Elena Antoci ROUROU 4:11.35 Q
Details 5 Nuria Fernández ESPESP 4:11.46 Q
Details 6 Irina Krakoviak LTULTU 4:11.57 Q
Details 7 Sinead Evans IRLIRL 4:11.75
Details 8 Fatma Lanouar TUNTUN 4:11.87
Details 9 Shayne Culpepper USAUSA 4:12.52
Details 10 Natalya Gorelova RUSRUS 4:12.84
Details 11 Sarah Jamieson AUSAUS 4:12.90
Details 12 Helena Javornik SLOSLO 4:18.18
Details 13 Silvia Felipo ANDAND 4:45.32
Details Hasna Benhassi MARMAR DNS

Split times

400m
1:05.82
Elena Antoci
ROMANIA ROU
800m
2:15.74
Elena Antoci
ROMANIA ROU
1200m
3:23.30
Elena Antoci
ROMANIA ROU