Close

IAAF WORLD ATHLETICS SERIES

IAAF WORLD RELAYS

ONE-DAY MEETING CIRCUITS

IAAF LABELS

IAAF CHALLENGES

IAAF PERMIT

OLYMPIC GAMES

GEOGRAPHIC

DATE FROM

TO
OR
0 RESULTS
Find Results

First 5 in each heat (Q) and the next 9 fastest (q)

Heat 1 20 AUG 2004 19:40

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Hicham El Guerrouj MARMAR 3:37.86 Q
Details 2 Rui Silva PORPOR 3:37.98 Q
Details 3 Álvaro Fernández ESPESP 3:38.34 Q
Details 4 Kamel Boulahfane ALGALG 3:38.59 Q
Details 5 Isaac Kiprono Songok KENKEN 3:38.89 Q
Details 6 Kevin Sullivan CANCAN 3:39.30 q
Details 7 Michal Šneberger CZECZE 3:39.68 q
Details 8 James Nolan IRLIRL 3:41.14 q
Details 9 Wolfram Müller GERGER 3:46.75
Details 10 Mounir Yemmouni FRAFRA 3:51.08
Details 11 Grant Robison USAUSA 3:53.66
Details 12 Roberto Mandje GEQGEQ 4:03.37 NR
Details Peter Roko Ashak SUDSUD DNS

Split times

400m
1:00.52
Isaac Kiprono Songok
KENYA KEN
800m
2:02.96
Álvaro Fernández
SPAIN ESP
1200m
2:58.12
Hicham El Guerrouj
MOROCCO MAR

Heat 2 20 AUG 2004 19:48

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Reyes Estévez ESPESP 3:39.71 Q
Details 2 Bernard Lagat KENKEN 3:39.80 Q
Details 3 Nicholas Willis NZLNZL 3:39.80 Q
Details 4 Adil Kaouch MARMAR 3:39.88 Q
Details 5 Mulugeta Wendimu ETHETH 3:39.96 Q
Details 6 Gert-Jan Liefers NEDNED 3:40.10 q
Details 7 Hudson de Souza BRABRA 3:40.78 q
Details 8 Johan Cronje RSARSA 3:40.99 q
Details 9 Alan Webb USAUSA 3:41.25
Details 10 Alexandr Krivchonkov RUSRUS 3:41.37
Details 11 Abdulrahman Suleiman QATQAT 3:42.00
Details 12 Mohamed Khaldi ALGALG 3:42.47
Details 13 Mehdi Baala FRAFRA 3:46.06

Split times

400m
59.89
Reyes Estévez
SPAIN ESP
800m
2:01.60
Gert-Jan Liefers
NETHERLANDS NED
1200m
2:59.58
Mulugeta Wendimu
ETHIOPIA ETH

Heat 3 20 AUG 2004 19:56

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Michael East GBRGBR 3:37.37 Q
Details 2 Timothy Too Kiptanui KENKEN 3:37.71 Q
Details 3 Ivan Heshko UKRUKR 3:37.78 Q
Details 4 Rashid Ramzi BRNBRN 3:37.93 Q
Details 5 Tarek Boukensa ALGALG 3:37.94 Q
Details 6 Juan Carlos Higuero ESPESP 3:38.36 q
Details 7 Youssef Baba MARMAR 3:38.71 q
Details 8 Manuel Damião PORPOR 3:39.94 q
Details 9 Charlie Gruber USAUSA 3:41.73
Details 10 Branko Zorko CROCRO 3:48.28
Details 11 Zhaobo Dou CHNCHN 3:50.28
Details 12 Neil Weare GUMGUM 4:05.86
Details 13 Jimmy Anak Ahar BRUBRU 4:14.11
Details Samwel Mwera TANTAN DNS

Split times

400m
59.53
Charlie Gruber
UNITED STATES USA
800m
2:00.27
Charlie Gruber
UNITED STATES USA
1200m
2:57.33
Michael East
GREAT BRITAIN & N.I. GBR