Close

IAAF WORLD ATHLETICS SERIES

IAAF WORLD RELAYS

ONE-DAY MEETING CIRCUITS

IAAF LABELS

IAAF CHALLENGES

IAAF PERMIT

OLYMPIC GAMES

GEOGRAPHIC

DATE FROM

TO
OR
0 RESULTS
Find Results

First 4 in each heat (Q) and the next 3 fastest (q)

Heat 1 20 AUG 2008 20:15

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Matthew Tegenkamp USAUSA 13:37.36 Q
Details 2 Eliud Kipchoge KENKEN 13:37.50 Q
Details 3 Tariku Bekele ETHETH 13:37.63 Q
Details 4 Kidane Tadasse ERIERI 13:37.72 Q
Details 5 Aelemayehu Bezabeh ESPESP 13:37.88 q
Details 6 Alistair-Ian Cragg IRLIRL 13:38.57 q
Details 7 Juan Luis Barrios MEXMEX 13:42.39 q
Details 8 Anis Selmouni MARMAR 13:43.70
Details 9 Aadam Ismaeel Khamis BRNBRN 13:44.76
Details 10 Collis Birmingham AUSAUS 13:44.90
Details 11 Geofrey Kusuro UGAUGA 13:50.50
Details 12 Sultan Khamis Zaman QATQAT 13:53.38
Details 13 Takayuki Matsumiya JPNJPN 14:20.24
Details 14 Soe Min Thu MYAMYA 15:50.56

Split times

1000m
2:45.60
Alistair-Ian Cragg
IRELAND IRL
2000m
5:31.53
Alistair-Ian Cragg
IRELAND IRL
3000m
8:19.28
Aadam Ismaeel Khamis
BAHRAIN BRN
4000m
11:08.43
Eliud Kipchoge
KENYA KEN

Heat 2 20 AUG 2008 20:35

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Edwin Cheruiyot Soi KENKEN 13:46.41 Q
Details 2 Moses Ndiema Kipsiro UGAUGA 13:46.58 Q
Details 3 Abreham Cherkos ETHETH 13:47.60 Q
Details 4 Jesús España ESPESP 13:48.88 Q
Details 5 Ali Abdalla ERIERI 13:49.68
Details 6 Mohamed Farah GBRGBR 13:50.95
Details 7 Adrian Blincoe NZLNZL 13:55.27
Details 8 Mourad Marofit MARMAR 14:00.76
Details 9 Ian Dobson USAUSA 14:05.47
Details 10 Tonny Wamulwa ZAMZAM 14:06.96
Details 11 Kevin Sullivan CANCAN 14:09.16
Details 12 Ali Saïdi-Sief ALGALG 14:15.00
Details 13 Nader Almassri PLEPLE 14:41.10
Details Rashid Ramzi BRNBRN DNS

Split times

1000m
2:57.63
Moses Ndiema Kipsiro
UGANDA UGA
2000m
5:53.17
Mohamed Farah
GREAT BRITAIN & N.I. GBR
3000m
8:40.02
Mohamed Farah
GREAT BRITAIN & N.I. GBR
4000m
11:18.99
Moses Ndiema Kipsiro
UGANDA UGA

Heat 3 20 AUG 2008 20:55

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Bernard Lagat USAUSA 13:39.70 Q
Details 2 James Kwalia C'Kurui QATQAT 13:39.96 Q
Details 3 Kenenisa Bekele ETHETH 13:40.13 Q
Details 4 Thomas Pkemei Longosiwa KENKEN 13:41.30 Q
Details 5 Craig Mottram AUSAUS 13:44.39
Details 6 Moukheld Al-Outaibi KSAKSA 13:47.00
Details 7 Kensuke Takezawa JPNJPN 13:49.42 SB
Details 8 Monder Rizki BELBEL 13:54.41
Details 9 Alberto García ESPESP 13:58.20
Details 10 Philippe Bandi SUISUI 13:59.68
Details 11 Abdelaziz Ennaji El Idrissi MARMAR 14:05.30
Details 12 Abdinasir Said Ibrahim SOMSOM 14:21.58
Details Mert Girmalegesse TURTUR DNS
Details Ali Hasan Mahbood BRNBRN DNS
Details David Galván MEXMEX DNS

Split times

1000m
2:44.41
Philippe Bandi
SWITZERLAND SUI
2000m
5:31.41
Philippe Bandi
SWITZERLAND SUI
3000m
8:24.09
Thomas Pkemei Longosiwa
KENYA KEN
4000m
11:15.19
Bernard Lagat
UNITED STATES USA