3000 Metres Steeplechase women

IAAF World U20 Championships Tampere 2018

FINLAND Tampere (Ratina Stadium), FINLAND 10 JUL 2018 - 15 JUL 2018

First 3 in each heat (Q) and the next 6 fastest (q)

Heat 1 10 JUL 2018 09:30 Please click on a row below to view more information

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
1 1803 Celliphine Chepteek Chespol KEN KEN 9:45.60 Q
2 1529 Montanna McAvoy AUS AUS 9:59.67 Q PB
3 1793 Manami Nishiyama JPN JPN 10:02.89 Q PB
4 1926 Derya Kunur TUR TUR 10:05.60 q NU20R
5 1715 Lisa Vogelgesang GER GER 10:08.17 q
6 1952 Alice Hill USA USA 10:09.15 q PB
7 1573 Grace Fetherstonhaugh CAN CAN 10:09.60 q
8 1833 Famke Heinst NED NED 10:12.42
9 1670 Jenipher Contois FRA FRA 10:15.89 PB
10 1599 Sandra Šrut CRO CRO 10:19.80 PB
11 1729 Tíra Pavuk HUN HUN 10:31.40 PB
12 1626 June Arbeo ESP ESP 10:38.52
13 1506 Clara Macarena Baiocchi ARG ARG 10:44.92

Split times

Split Mark Athlete COUNTRY
1000m 3:16.39 Celliphine Chepteek
CHESPOL
KENYA KEN
2000m 6:28.99 Celliphine Chepteek
CHESPOL
KENYA KEN

Heat 2 10 JUL 2018 09:46 Please click on a row below to view more information

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
1 1557 Winfred Mutile Yavi BRN BRN 9:52.23 Q
2 1642 Agrie Belachew ETH ETH 9:59.95 Q SB
3 1948 Kristlin Gear USA USA 10:09.08 Q
4 1525 Brielle Erbacher AUS AUS 10:09.43 q PB
5 1887 Parami Wasanthi Maristela SRI SRI 10:20.12 NU20R
6 1749 Andrea Kolbeinsdóttir ISL ISL 10:21.26 NU20R
7 1831 Jasmijn Bakker NED NED 10:24.28
8 1754 Ludovica Cavalli ITA ITA 10:24.41 PB
9 1572 Laura Dickinson CAN CAN 10:24.64 SB
10 1591 Wanhua Tian CHN CHN 10:28.52
11 1693 Holly Page GBR GBR 10:35.36
12 1666 Salla Laukkanen FIN FIN 10:36.38 PB
13 1927 Yonca Kutluk TUR TUR 10:36.97 PB
14 1612 Anna Mark Helwigh DEN DEN 10:37.59

Split times

Split Mark Athlete COUNTRY
1000m 3:26.90 Ludovica
CAVALLI
ITALY ITA
2000m 6:44.80 Winfred Mutile
YAVI
BAHRAIN BRN

Heat 3 10 JUL 2018 10:02 Please click on a row below to view more information

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
1 1931 Peruth Chemutai UGA UGA 9:34.34 Q
2 1801 Mercy Chepkurui KEN KEN 9:50.05 Q
3 1654 Ethlemahu Sintayehu ETH ETH 9:52.92 Q PB
4 1709 Lisa Oed GER GER 10:07.79 q SB
5 1668 Astrid Snäll FIN FIN 10:12.67 PB
6 1825 Ikram Ouaaziz MAR MAR 10:13.97 PB
7 1677 Emilie Renaud FRA FRA 10:27.56
8 1895 Sibylle Häring SUI SUI 10:38.85
9 1794 Yuka Nosue JPN JPN 10:39.24
10 1728 Boglárka Mógor HUN HUN 10:43.79
11 1920 Marwa Boughanmi TUN TUN 10:44.23
12 1768 Linda Palumbo ITA ITA 10:44.68
13 1880 Karin Gošek SLO SLO 10:57.31

Split times

Split Mark Athlete COUNTRY
1000m 3:18.41 Peruth
CHEMUTAI
UGANDA UGA
2000m 6:26.77 Peruth
CHEMUTAI
UGANDA UGA