Conor McCullough spins out a national junior record at the 2010 USATF Jnr nationals in Des Moines, Iowa (Victah Sailer) © Copyright
General News

Team USA World Junior Team announced

USA Track & Field announced Wednesday the Team USA roster for the 13th IAAF World Junior Championships which will be held July 19-25 at the newly built Stade Moncton 2010 Stadium in Moncton, Canada.

A total of 82 athletes will represent the U.S. at the World Junior Championships, which is held every two years.  The U.S. roster was determined at the 2010 USA Junior Track & Field Championships, June 20-22, in Des Moines, Iowa.

At the 2008 IAAF World Junior Championships, Team USA won the medal count with 11 gold, 7 silver and 2 bronze, six more than the next highest country, Kenya. Team USA looks to continue its domination on the track and in the field at the 2010 Championships in Moncton, led by the country's top junior athletes.

Experience leads junior team

Previous Team USA participants on this year's roster include 2008 World Junior hammer silver medalist Conor McCullough; 2008 Olympic Trials finalist and five-time USA Junior Outdoors champion Jordan Hasay; 2009 World Youth 100m and 200m silver medalist Ashton Purvis; 2010 USA Junior Outdoors discus champion and 2009 Pan Am Junior bronze medalist Erin Pendleton; and 2010 USA Junior Outdoors runner-up Lauren Chambers.

Chambers, McCullough and Hasay each hold Youth National records in their respective events.

Other athletes to watch include 2010 NCAA Indoor champion and Outdoor runner-up Robby Andrews in the 800m, Youth National Record holder Tyler Sorensen in the 10k race walk, and 2009 Pan Am Juniors high jump champion Maya Pressley.

Head coaches for Team USA are Karen Dennis of Ohio State (women) and Ed Gorman (men).  Team managers are Rita Somerlot and Cliff McKenzie.

Team USA Roster - 2010 IAAF World Junior Championships
(As of July 7 - Subject to change)
Athlete - hometown

MEN
100m
Michael Granger- Hickory, Miss.
Charles Silmon- Waco, Texas
200m 
Oliver Bradwell- Wichita, Kan.
Eric Harris- Conway, Ark.
400m 
Errol Nolan- Rosenberg, Texas
Josh Mance- Chino, Calif.
800m 
Casimir Loxsom- New Haven, Conn.
Robby Andrews- Englishtown, N.J.
1500m 
Peter Callahan- Evanston, Ill.
Elias Gedyon- Los Angeles, Calif.
3,000m Steeplechase
Dakota Peachtree- High Point, N.C.
Jared Berman- Fairfax, Va.
5000m 
Trevor Dunbar- Kodiak, Alaska
10,000m 
Parker Stinson- Cedar Park, Texas
Graham Bazell- Columbia, Md.
110m Hurdles 
Caleb Cross- Newport, Ark.
Jonathan Cabral- Agoura Hills, Calif.
400m Hurdles 
Sheroid Evans- Sugar Land, Texas
Steven White- Killeen, Texas
High Jump 
David Smith- Plymouth, Minn.
Maalik Reynolds- Atlanta, Ga.
Pole Vault 
Kyle Ballew- Los Angeles, Calif.
Mark Thomas- San Diego, Calif.
Long Jump 
Justin Hunter- Virginia Beach, Va.
Carlton Lavong- Norristown, Pa.
Triple Jump 
Omar Craddock- Killeen, Texas
Marquis Dendy- Middletown, Texas
Shot Put 
Nicholas Vena- Morristown, N.J.
Hayden Baillio- Whitesboro, Texas
Discus 
Andrew Evans- Portage, Mich.
Alexander Rose- West Branch, Mich.
Hammer 
Conor McCullough- Canoga Park, Calif.
Justin Welch- Columbus, Ohio
Javelin 
Joseph Zimmerman- Spokane, Wash.
Derek Eager- Tahoma, Calif.
Decathlon 
Neamen Wise- Altamonte Springs, Fla.
Kevin Lazas- Brentwood, Calif.
10k Race Walk 
Trevor Barron- Bethel Park, Pa.
Tyler Sorensen- Lafayette, Calif.
Men's 4x100m relay pool additional athletes:
Eric Harris- Conway, Ark.
Oliver Bradwell- Wichita, Kan.
Joeal Hotchkins- Chapparal, Nev.
Marvin Bracy- Boone, Fla.
Men's 4x400m relay pool additional athletes:
David Verburg- Lynchburg, Va.
Michael Berry- Bakersfield, Calif.
William Heriot- Gahanna, Ohio
Joshua Edmonds- Jacksonville, Florida

WOMEN
100m 
Takeia Pinckney- Atlanta, Ga.
Ashton Purvis- Oakland, Calif.
200m 
Ashton Purvis- Oakland, Calif.
Stormy Kendrick- Gastonia, N.C.
400m  
Regina George- Chicago, Ill.
Stacy-Ann Smith- Bloomfield, Conn.
800m 
Ajee Wilson- Neptune, N.J.
Laura Roesler- Fargo, N.D.
1500m 
Jordan Hasay- Arroyo Grande, Calif.
Rachel Schneider- Dover, N.H.
3,000m Steeple chase
Shelby Greany- Suffern, N.Y.
Eleanor Fulton- Highlands Ranch, Colo.
3,000m
Emily Sisson- Chesterfield, Mo.
Jordan Hasay- Arroyo Grande, Calif.
100mH 
Donique' Flemings- Fort Worth, Texas
Evonne Britton- El Paso, Texas
400mH 
Evonne Britton- El Paso, Texas
Christina Holland- San Antonio, Texas
High Jump 
Maya Pressley- Fort Lauderdale, Fla.
Hannah Willms- Dike, Iowa
Pole Vault 
Shade Weygandt- Mansfield, Texas
Kelsie Ahbe- Uniontown, Ohio
Long Jump 
Karynn Dunn- Diamond Bar, Calif.
Andrea Geubelle- University Place, Wash.
Triple Jump 
Andrea Geubelle- University Place, Wash.
Shot Put 
Brittany Smith- Oak Park, Ill.
Rachel Roberts- Remsen, N.Y.
Discus 
Erin Pendleton- Lindsey, Ohio
Alyssa Hasslen- McMinnville, Ore.
Hammer 
Shelby Ashe- Stone Mountain, Ga.
Lauren Chambers- Acworth, Ga.
Javelin 
Allison Updike- Tamaqua, Pa.
Avione Allgood- North Las Vegas, Nev.
Heptathlon 
Alex Gochenour- Missouri Valley, Iowa
Ashley Smith- Long Beach, Calif.
Women's 4x100m relay pool additional athletes:
Stormy Kendrick- Gastonia, N.C.
Ashley Collier- Fort Worth, Texas
Dezerea Bryant- Milwaukee, Wis.
Chesna Sykes- Columbus, Ohio
Women's 4x400m relay pool additional athletes:
Briana Nelson- Greenville, S.C.
Diamond Dixon- Westside, Texas
Sanura O'Reilly- Fayetteville, N.C.
Hannah Willms- Dike, Iowa
 
USATF for the IAAF