Brazilian Ana Cláudia Lemos Silva on her way to 100m title and record at 2010 South American U23 in Medellín (Raul Soto) © Copyright
General News Medellín, Colombia

100m record at South American U23 champs

Brazilian Ana Cláudia Lemos Silva highlighted the 9th edition of the “Juegos Odesur” (South American Sports Games) that took place in Medellín from 20-23 March at the “Estadio Alfonso Galviz Duque”. The event also served as the 4th South American U-23 Championships.

Profiting from the 1541m of altitude of the capital city of the state of Antioquia, the 21-year-old Silva (6 November 1988) equalled the 100m South American record of 11.17 sec, also set by a Brazilian (Lucimar de Moura) at high altitude in Colombia (Bogotá), during the 40th edition of the South American Championships (25 June 1999). The performance is also an early 2010 world lead.

Silva achieved the record in the semi-final heat 1 (wind 1.4) in the morning of 20 March. Later in the afternoon of the same day she won the final in 11.33 (wind 1.5). Her previous PB was 11.46, obtained at high altitude (La Paz, 29 May 2008), and her best at “sea level” was 11.51 (São Paulo, 8 June 2008).

While Brazil once again dominated the medal table with 13G, 18S, 11B, Colombia produced a remarkable performance, following with 11G, 11S, 13B. Venezuela finished third with 6G, 6S, 3B.

Two good victories for Jorge McFarlane

Peruvian Jorge McFarlane (20.2.88) also had a very successful meet. The 22 year-old from Lima won the 110m Hurdles with a clocking of 13.75 (0.7), on 20 March, and the Long Jump with 8.09/1.8 (21 March), setting Games’ and Championships’ records at both events. While the hurdles clock is a new national record, at the Long Jump McFarlane barely missed the Peruvian Long Jump record (8.10; Sucre, 23 November 2009).

The best performances produced by Colombian athletes belonged to Rafith Rodríguez and María Lucelly Murillo.

The 20-year-old Rodríguez (1 June 1989) took the victory at the 800m (21 March), setting a national, championship, and games’ record with a 1:47.20 clock. In a race of good quality, Rodríguez beat Brazilian Lutimar Paes (1:47.52) at the final stages.

Murillo, born in 5 May 1991, and one of South America’s best options for the upcoming 2010 IAAF World Junior Championships in Moncton, Canada, won the Javelin Throw (23 March) with a 56.08 toss obtained in her second attempt. Murillo was also very close to the South American Junior record that belongs to Brazilian Jucilene de Lima (56.75 ’09).
Eduardo Biscayart for the IAAF

IV South American U-23 Championships/IX “Juegos Odesur” – Medellín (COL), 20-23 March

RESULTS

Men


100m (2.2 m/s) (20)
1 Isidro Valencia COL 10.25
2 Álvaro Gómez COL 10.26
3 Diego Rivas VEN 10.50

200m (1.3) (21)
1 Arturo Ramírez VEN 20.99
2 Luis Carlos Nuñez COL 21.05
3 Rúbens Quirino BRA 21.29

400m (20)
1 Omar Longart VEN 46.09
2 Ederson Estefani BRA 46.85
3 Hélder Alves BRA 47.40

800m (21)
1 Rafith Rodríguez COL 1:47.20 GR/CR
2 Lutimar Paes BRA 1:47.52
3 Diomar de Souza BRA 1:50.14

1500m (22)
1 Iván López CHI 3:48.04
2 Marvin Blanco VEN 3:49.65
3 Mauricio González COL 3:50.09

5000m (23)
1 Mauricio González COL 14:23.35
2 Javier Peña COL 14:27.62
3 Víctor Aravena CHI 14:45.85

10,000m (21)
1 Javier Peña COL 30:04.78
2 Daniel Silva BRA 31:03.27
3 Gilberto Lopes BRA 31:22.33

3000m Steeplechase (23)
1 Marvin Blanco VEN 9:11.63
2 Luis Orta VEN 9:13.54
3 Mauricio Valdivia CHI 9:20.58

110m hurdles (0.7) (20)
1 Jorge McFarlane PER 13.75 GR/CR
2 Jolver Lozano COL 14.26
3 Javier McFarlane PER 14.29

400m hurdles (21)
1 Juan Pablo Maturana COL 50.95
2 Geormi Jaramillo VEN 51.50
3 Brayan Ambula COL 51.79

High Jump (20)
1 Diego Ferrín ECU 2.18 CR
2 Carlos Izquierdo COL 2.09
3 Simón Villa COL 2.09

Pole Vault (21)
1 Augusto Oliveira BRA 5.00
2 Cléber Silva BRA 4.80
3 Rubén Benítez ARG 4.70

Long Jump (21)
1 Jorge McFarlane PER 8.09/1.8 GR/CR
2 Javier McFarlane PER 7.62/1.0
3 Lourival Almeida BRA 7.45/0.0

Triple Jump (23)
1 Robin Mosquera COL 16.27/0.3
2 Jean Rosa BRA 16.22/3.2
3 José Adrián Sornoza ECU 16.02/1.3

Shot Put (20)
1 Edder Moreno COL 18.46
2 Nicolás Martina ARG 17.67
3 Michael Putman PER 17.48

Discus (21)
1 Andrés Rossini ARG 56.28
2 Michael Putman PER 51.53
3 Nicolás Martina ARG 50.37

Hammer (22)
1 Allan Wolski BRA 61.17
2 Prinston Quailey VEN 58.16
3 Guillermo Braulio ECU 55.93

Javelin (23)
1 Víctor Fatecha PAR 73.22
2 Lucas Silva BRA 65.30
3 Tomás Guerra CHI 63.93

Decathlon (20, 21)
1 Diego de Araújo BRA 7204
11.19/1.3 7.31/0.8 9.57 2.10 50.77 (3842)
15.08/-0.9 35.36 4.60 43.85 4:42.71
2 Pedro Lima BRA 7020
3 Damián Benedetich ARG 6835

4x100m (22)
1 COL (Montoya, Nuñez, Gómez, Gallego) 39.85
2 VEN 40.22
3 BRA 40.60

4x400m (23)
1 VEN (Headly, Jaramillo, Ramírez, Longart) 3:06.53 CR/GR
2 BRA 3:07.11
3 COL 3:09.03

20,000m Walk (21)
1 Mauricio Arteaga ECU 1:30:12.1
2 Omar Sierra COL 1:30:58.0
3 Caio Bonfim BRA 1:33:05.1

Women

100m (1.5) (20)
1 Ana Cláudia Silva BRA 11.33 (1h1 11.17/1.4 =AR/GR/CR)
2 Yomara Hinestroza COL 11.63
3 Nelcy Caicedo ECU 11.70

200m (-0.7) (21)
1 Ericka Chávez ECU 23.71
2 Vanda Gomes BRA 23.82
3 Bárbara Leôncio BRA 23.86

400m (20)
1 Bárbara Oliveira BRA 53.38 CR
2 Yenifer Padilla COL 54.09
3 Yanet Largacha COL 54.22

800m (21)
1 Jessica Santos BRA 2:09.72
2 Geisiane Lima BRA 2:10.98
3 Evangelina Thomas ARG 2:11.58

1500m (23)
1 Evangelina Thomas ARG 4:38.07
2 Rocío Huillca PER 4:40.39
3 Jenifer Silva BRA 4:40.90

5000m (22)
1 Tatiele Carvalho BRA 17:13.53
2 Karina Villazana PER 17:24.31
3 Aura Rojas COL 17:35.45

10,000m (20)
1 Karina Villazana PER 36:48.53
2 Yony Ninahuamán PER 37:09.92
3 Aura Rojas COL 37:36.67

3000m Steeplechase (23)
1 Rocío Huillca PER 10:48.53
2 Jovana de la Cruz PER 10:52.35
3 Florencia Borelli ARG 11:10.23

100m hurdles (0.6) (20)
1 Agustina Zerboni ARG 13.66
2 Anita Souza BRA 13.69
3 Giuliana Franciosi PER 13.87

400m hurdles (22)
1 Magdalena Mendoza VEN 59.22 CR
2 Déborah Rodríguez URU 59.76
3 Elaine Paixão BRA 60.89

High Jump (23)
1 Valdileia Martins BRA 1.83
2 Lais Silva BRA 1.77
3 Sara Muñoz COL 1.74

Pole Vault (22)
1 Sara Pereira BRA 3.85
2 Raíssa Schubert BRA 3.80
3 Diana Leyton COL 3.70

Long Jump (20)
1 Ana Esperança BRA 5.99/1.0
2 Munich Tovar VEN 5.97/2.2
3 Melissa Valencia COL 5.96/1.4

Triple Jump (22)
1 Munich Tovar VEN 13.25/2.0
2 Bianca Santos BRA 13.20/1.2
3 Feber Hernández VEN 12.88/0.2

Shot Put (21)
1 Natalia Ducó CHI 17.71 GR
2 Ángela Rivas COL 16.33
3 Luz Montaño COL 14.54

Discus (22)
1 Fernanda Borges BRA 55.68 CR
2 Andressa Morais BRA 53.28
3 Luz Montaño COL 49.09

Hammer (20)
1 Andressa Morais BRA 55.95
2 Carla Michel BRA 55.42
3 Dukina Freytters VEN 55.38

Javelin (23)
1 María Lucelly Murillo COL 56.08 CR/GR/NR-j
2 Olga Subeldía PAR 52.27
3 Rafaela Gonçalves BRA 50.11

Heptathlon (20, 21)
1 Agustina Zerboni ARG 5362
13.65/1.2 1.66 11.18 24.60/1.3 (3365)
5.55/-0.2 34.89 2:28.49
2 Cynthia Alves BRA 5187
3 Ana Camila Pirelli PAR 5118 NR

4x100m (22)
1 BRA (V. Santos, V. Gomes, A.C. Silva, F. Krasucki) 44.47 CR/GR
2 COL 44.94
3 ARG 46.76

4x400m (23)
1 COL (Largacha, Idrobo, Cuesta, Padilla) 3:40.09 GR
2 BRA 3:40.68
3 BOL 3:51.04

20,000m Walk (20)
1 Ingrid Hernández COL 1:42:55.9
2 Anabelli Orjuela COL 1:45:29.4
3 Paola Pérez ECU 1:47:09.8

Medal Table [G (M+F); S (M+F); B (M+F); Total (M+F)]
1 BRA 13G (3+10); 18S (8+10); 11B (7+4); T42
2 COL 11G (8+3); 11S (6+5); 13B (4+9); T35
3 VEN 6G (4+2); 6S (5+1); 3B (1+2); T15
4 PER 4G; 6S; 3B; T13
5 ARG 4G; 1S; 6B; T11
6 ECU 3G; 0S; 3B; T6