Sally Pearson in the womens 100m Hurdles at the IAAF World Athletics Championships Moscow 2013 (Getty Images) © Copyright
General News

Australia names squad of 48 for IAAF World Championships London 2017

Australia has announced its selection of a 48-member squad for the IAAF World Championships London 2017, 4-13 August.

The team, the largest to compete at an IAAF World Championships since 1999, includes Rio 2016 Olympic Games medallists Dane Bird-Smith (Qld, 20km walk) and Jared Tallent in the 20km and 50km race walks, respectively, alongside former IAAF World Championships podium finishers Fabrice Lapierre in the long jump, Dani Stevens in the discus throw and Sally Pearson in the 100m hurdles.

Nick Andrews (4x100m relay), Rohan Browning (4x100m relay), Jack Colreavy (marathon), Ella Connolly (4x400m relay), Tom Gamble (4x100m relay), Georgia Griffith (800m, 1500m), Josh Harris (marathon), Morgan McDonald (5000m) and Brad Milosevic (marathon) will compete at an open age international championship for the first time.

At the IAAF World Championships in Beijing two years ago, Team Australia won two silver medals by Jared Tallent (50km walk) and Fabrice Lapierre (long jump), with three athletes featuring in the top-eight. The year following at Rio 2016, Team Australia won two medals in race walking, with 28 athletes placing in the top-16 for their event.

Australian team for the IAAF World Championships London 2017

MEN -
400m: Steven Solomon (NSW)
800m: Peter Bol (Vic)
1500m: Ryan Gregson (Vic), Luke Mathews (Vic)
5000m: Morgan McDonald (NSW), Sam McEntee (WA), Patrick Tiernan (Qld)
10,000m: Patrick Tiernan (Qld)
110m hurdles: Nicholas Hough (NSW)
Long Jump: Henry Frayne (Qld), Fabrice Lapierre (NSW)
Pole Vault: Kurtis Marschall (SA)
Shot Put: Damien Birkenhead (Vic)
Javelin: Hamish Peacock (Tas)
Decathlete: Cedric Dubler (Qld)
20km Walk: Dane Bird-Smith (Qld), Rhydian Cowley (Vic)
50km Walk: Jared Tallent (SA)
Marathon: Jack Colreavy (NSW), Josh Harris (Tas), Brad Milosevic (NSW)
4x100m Relay: Nick Andrews (NSW), Rohan Browning (NSW), Tom Gamble (Qld), Alex Hartmann (Qld), Trae Williams (Qld)

WOMEN -
200m: Ella Nelson (NSW)
400m: Morgan Mitchell (Vic)
800m: Georgia Griffith (Vic)
1500m: Zoe Buckman (Vic), Georgia Griffith (Vic), Linden Hall (Vic)
5000m: Madeline Hills (NSW), Eloise Wellings (NSW)
10000m: Madeline Hills (NSW), Eloise Wellings (NSW)
100m hurdles: Sally Pearson (Qld)
400m hurdles: Lauren Wells (ACT)
3000m steeplechase: Genevieve La Caze (Vic)
Long Jump: Brooke Stratton (Vic)
Discus Throw: Dani Stevens (NSW)
Javelin: Kathryn Mitchell (Vic), Kelsey-Lee Roberts (ACT)
20km walk: Regan Lamble (Vic), Beki Smith (NSW), Claire Tallent (SA)
Marathon: Milly Clark (NSW), Sinead Diver (Vic), Jess Trengove (SA)
4x400m Relay: Ella Connolly (Qld), Morgan Mitchell (Vic), Ella Nelson (NSW), Anneliese Rubie (NSW), Jess Thornton (NSW), Lauren Wells (ACT)

Athletics Australia for the IAAF