© Copyright
General News

European and Central European results

European and middle European results
Courtesy of Alfons Juck

5 April 2000

Czech Republic

2 April 2000 – Hronov – 20km road walk
1. Valicek, SVK 1:21:14 (fulfilled Sydney standard)

2 April 2000 - Nasavrky, Apr 2, 15km road race
Men: 1. Stefko, SVK 45:07 course record, 2. Kuzin UKR 46:22, 3. Antonenko UKR 46:28
Women: 1. Zatorska, POL 53:11, 2. Klimesova 53:24, 3. Drajzajtlova 54:25

25 March 2000 – Praha - Prague Halfmarathon
Men: 1. Isaac Kiprono (KEN) 1:03:28 course record, 2. Danilo Goffi (ITA) 1:03:29, 3. Paul Atudonyag (KEN) 1:03:37, 4. Miroslav Vanko (SVK) 1:04:04, 5. Alexander Kuzin (UKR) 1:04:15, 6. Pavel Faschingbauer1:04:34
Women: 1. Jana Klimešová 1:14:17 course record, 2. Petra Drajzajtlová 1:14:51, 3. Bea Rakonczai (HUN) 1:17:09

South Africa

In Cape Town Igor Kovacs finally achieved the Olympic qualifying standard for 110m hurdles with 13.60 and will attend his third Games after Barcelona and Atlanta.

Slovakia

25 march 2000 – Dudince - 19th annual of "Dudinska patdesiatka", EAA walking meeting

A solo effort by Kononen lead to 6th place on the all time list and a new personal record for Korcok. This competition also acted as the 50km walk national championships for Ukraine, Hungary and Slovak Republic, and as a 20km walk national championships for the women of Ukraine and Hungary.

Men-50 km: 1. Valentin Kononen (Fin.) 3:39:34 course record, world best mark 2000, Finnish best, 2. Peter Korcok (SVK) 3:54:56, 3. Zoltan Czukor (HUN) 3:55:48, 4. Alexandar Rakovic (YUG) 3:56:56, 5. Vitaliy Popovich (UKR) 3:58:27, 6. Zujus Daugvinas (LIT) 3:58:39, 7. Marek Janek (SVK) 3:58:49, 8. Kazimir Verkin (SVK) 3:59:16, 9. Martin Pupis (SVK) 4:03:30, 10. Milos Batovsky (SVK) 4:05:33, 11. Oleksiy Shelest (UKR) 4:07:15, 12. Gyula Dudás (HUN) 4:08:18, 13. Klaus David Jensen (DEN) 4:09:34, 14. Matej Spisiak 4:09:36, 15. Peter Seben 4:12:43, 16. Yuriy Burban (UKR) 4:13:01, 17. Gabor Lengyel (HUN) 4:14:26, 18. Ruslan Lazorkin (UKR) 4:15:07, 19. Udis Bruvelis (LAT) 4:17:05, 20. Sergey Lazar (UKR) 4:24:16,...24. Oleksander Gal (UKR, born 1981) 4:46:52,...29 finished in total

Did not finish: Vasil Garapko (UKR), Oleksander Shymko (UKR), Radovan Elko and Robert Valicek only as a test for 25 km, Bo Gustafsson (SWE), Peter Tichy, Erik Kalina, Hubert Sonnek (CZE), Sandor Urbanik (HUN), Jaroslav Makovec (CZE)

2 km splits for Kononen

2 km 9:23, 4 km 18:24, 6 km 27:28, 8 km 36:26, 10 km 45:26, 12 km 54:23, 14 km 1:03:11, 16 km 1:11:52, 18 km 1:20:37, 20 km 1:29:25, 22 km 1:38:05, 24 km 1:46:43, 26 km 1:55:22, 28 km 2:03:56, 30 km 2:12:25, 32 km 2:20:56, 34 km 2:29:30, 36 km 2:38:12, 38 km 2:46:54, 40 km 2:55:37, 42 km 3:04:20, 44 km 3:13:03, 46 km 3:21:51, 48 km 3:30:43, 50 km 3:39:34

Women-20 km: 1. Vyera Zozula, UKR 1:33:45 - course record, 2. Tatyana Ragozina (UKR) 1:33:45, 3. Lyudmila Yegorova (UKR) 1:33:58, 4. Svitlana Kalitko (UKR) 1:34:20, 5. Kristina Saltanovich (LIT) 1:35:13, 6. Olena Miroshinchenko (UKR) 1:36:52, 7. Zuzana Blazekova (SVK) 1:38:30 - Slovak best, first Slovak under 1:40, daughter of 1990 20 km European Champion Pavol Blazek, 8. Jurgita Meškauskiene (LIT)1:38:43, 9. Sonata Milisauskaite (LIT) 1:38:45, 10. Nadiya Sukharina (UKR) 1:40:06, 11. Irina Kovalchuk (UKR)1:41:02, 12.Anna Zvarová 1:41:21, 13. Outi Sillanpaa (FIN)1:41:26, 14. Nina Moskvina (UKR)1:46:32, 15. Anita Benko (HUN)1:52:10, 16. Orsolya Zádori (HUN)1:52:11, 17. Caabane Szabo (HUN)1:54:36, 18. Olena Veremeychuk (UKR) 1:54:59, 19. Viera Toporek, AUT 2:00:25 NF: Olga Lokyanchuk (UKR) and Ildiko Ilyes (HUN)

juniors - men - 10 km: 1. Matej Tóth 42:44, 2. Tomas Cambal 44:09
youth - 5 km: 1. Andrey Yurin (UKR) 22:35, 2. Vratko Mitický 23:06, 3. Michal Blazek (son of Pavol Blazek) 23:08, 4. Miroslav Elko 23:41
school boys - 3 km: 1. Attila Csont (HUN) 14:17, 2. Peter Gróf 14:21
juniors - wom - 5 km: 1. Léti Gémes (HUN) 25:50, 2. Veronika Danová 26:25
youth - 5 km: 1. Zuzana Malíková 23:53, 2. Maria Raganova 24:15
school girls - 3 km: 1. Virág Erdös (HUN) 14:40