World champion Lars Riedel throwing in Algers (IAAF) © Copyright
General News Berlin

German Olympic Committee nominates Team for Athens

The German National Olympic Committee has nominated 79 athletes for the Olympic Games’ athletics events. Neither of the German Olympic Champions from Sydney 2000, Nils Schumann and Heike Drechsler, have made the team.

While 800 m runner Nils Schumann did not even make his comeback after two operations on his Achilles tendon last year, Heike Drechsler was clearly not in the form to qualify. The long jumper, who has announced the end of her career after this season, has produced a season’s best of just 6.39 m in 2004. Drechsler may still compete in a couple of meetings at a later stage of the season, but will miss the Olympics.

Four athletes were nominated on the condition that they can prove their fitness in time after injury problems: Lars Riedel (Discus), Charles Friedek (Triple Jump), Claudia Gesell (800 m) and Grit Breuer (4x400 m).

Men
100 m / 4x100m
Alexander
Kosenkow
200 m / 4x100m
Tobias
Unger
200 m / 4x100m
Till
Helmke
4x100m
Ronny
Ostwald
4x100m
Sebastian
Ernst
4x100m
Marius
Broening
400 m / 4x400m
Ingo
Schultz
4x400m
Bastian
Swillims
4x400m
Kamghe
Gaba
4x400m
Sebastian
Gatzka
4x400m
Ruwen
Faller
800 m
René
Herms
1500 m
Wolfram
Müller
110 m H
Mike
Fenner
110 m H
Jérome
Crews
20/50 km Walk
André
Höhne
20/50 km Walk
Andreas
Erm
High Jump
Roman
Fricke
Pole Vault
Daniel
Ecker
Pole Vault
Lars
Börgeling
Pole Vault
Tim
Lobinger
Long Jump
Nils
Winter
Triple Jump
Charles
Friedek
Triple Jump
Andreas
Pohle
Shot Put
Ralf
Bartels
Shot Put
Peter
Sack
Shot Put
Detlef
Bock
Discus
Lars
Riedel
Discus
Michael
Möllenbeck
Discus
Torsten
Schmidt
Hammer
Markus
Esser
Hammer
Karsten
Kobs
Javelin
Boris
Henry
Javelin
Christian
Nicolay
Javelin
Peter
Esenwein
Decathlon
Dennis
Leyckes
Decathlon
Florian
Schönbeck
Decathlon
Stefan
Drews
 
Women		
100 m / 4x100m
Sina
Schielke
4x100m
Gabriele
Rockmeier
4x100m
Birgit
Rockmeier
4x100m
Marion
Wagner
4x100m
Cathleen
Tschirch
4x100m
Katja
Wakan
4x400m
Claudia
Marx
4x400m
Claudia
Hoffmann
4x400m
Anke
Feller
4x400m
Grit
Breuer
4x400m
Jana
Neubert
800 m
Claudia
Gesell
5000 m
Irina
Mikitenko
10 000 m
Sabrina
Mockenhaupt
Marathon
Luminita
Zaituc
Marathon
Ulrike
Maisch
100 m H
Kirsten
Bolm
100 m H
Nadine
Hentschke
100 m H
Juliane
Sprenger-Afflerb.
400 m H
Stephanie
Kampf
400 m H
Ulrike
Urbansky
20 km Walk
Melanie
Seeger
20 km Walk
Sabine
Zimmer
High Jump
Daniela
Rath
Pole Vault
Carolin
Hingst
Pole Vault
Silke
Spiegelburg
Pole Vault
Floë
Kühnert
Long Jump
Bianca
Kappler
Shot Put
Astrid
Kumbernuss
Shot Put
Nadine
Kleinert
Shot Put
Nadine
Beckel
Discus
Franka
Dietzsch
Hammer
Betty
Heidler
Hammer
Andrea
Bunjes
Hammer
Susanne
Keil
Javelin
Steffi
Nerius
Javelin
Christina
Obergföll
Javelin
Annika
Suthe
Heptathlon
Sonja
Kesselschläger
Heptathlon
Claudia
Tonn
Heptathlon
Karin
Ertl