Linus Biwott - Kenya (Peter Njenga) © Copyright
General News

Kenyan Youths Biographies

Men
400m
Linus Biwott
DOB: 21/11/1986
Home: Iten
Tribe: Kalenjin
Position at Nationals championships: First
Time: 48.6 (heat 1)
Profession: Student, St. Patrick's High School, form three
Progression: Third 2003 provincial championships in 400m

Leonard Kibet
DOB: 31/12/1986
Home: Kericho
Tribe: Kipsigis
Position: second
Time: 48.7 (heat two)
Profession: Student, Kaptebeset Secondary School
Progression: Third provincial 2003 secondary schools championships in 400 metres

800m
Abraham Rono
DOB: 06/05/1986
Tribe: Kipsigis
Home: Olengurone
Position: First 
Time: 1:48.5 (heat three)
Profession: Dropped out of school and is training in Olenguruone at Kimutai Ngetich Camp

Bernard Kiptanui
DOB: 8/10/1986
Home: Keiyo
Tribe: Kalenjin
Position at nationals: Second
Time: 1:49.0
Profession: Student, St Patrick's Iten High School, form one
Progression: Third 2003 provincial secondary schools championships; competed in 2003 fifth Athletics Kenya weekend meeting in Eldoret. He is coached by the famous Irish lay Brother Colm O'Connell who make champions like Olympic and world champions Peter Rono, Wilson Kipketer, Sally Barsosio to mention just a few.

1500m
Samson Kiplagat
DOB:----
Tribe: Kalenjin
Home:  Keiyo
Position: First
Time: 3:45.1
Profession: Athlete
Progression: fourth 2001 World Youth Championships; 12th 2002 world junior championships.

Benson Esho
DOB: 02/02/1987
Tribe: Masai
Home: Narok
Position: second
Time: 3:47.6
Profession: Student, Jomo Kenyatta Secondary School, form one
Progression: National 2003 secondary schools champion (3:51.00)
 
3000m
Augustine Choge
DOB: 21/01/1987
Tribe: Nandi
Home: Kapsabet
Position: First
Time: 7:57.1
Profession: Student, Kabikwen Secondary School, form three
Progression: First 2002/03 national secondary schools championships

William Tarus
DOB: 07/06/1987
Tribe: Nandi
Home: Kapsabet
Position: Second
Time: 7:59.0
Profession: Student, Keblonik Secondary School, form three
Progression: Second, 2003 national secondary schools championships

2000m steeplechase
Justus Kipchirchir
DOB: 28/02/1987
Tribe: Kalenjin
Home: Kapsangui, Eldoret
Position: First in heat I
Time: 5:38.3
Tribe: Kalenjin
Profession: Dropped out of school and started running, aims to become a professional athlete like his neighbours Abraham Cherono, Christopher Kosgei and Stephen Cherono. Has been training himself.
Progression: Debut

Ronald Kipchumba
DOB:-------
Tribe: Kalenjin
Home: Marakwet
Position: First (heat three)
Time: 5:35.0
Profession:  Pupil, Yatoi Primary, standard seven
Progression: Second 2001 national primary schools championships.
 
GIRLS
400m
Milka Wamaitha
DOB: 11/11/1987
Tribe: Kikuyu
Home: Ol Moran
Position: First in 400m
Time: 58.6
Home: Ol Moran
Profession: Pupil, Ndonyo Primary School, Standard seven
Progression: First 2002 national primary schools championships

800m
Cherotich Kipkorir
DOB: 13/05/1986
Tribe: Kipsigis
Home: Kericho
Position: First in 800m
Time: 2:09.3
Profession: Student, Kakibei Secondary School, Form one
Progression: National primary schools champion 400/800m in 2001/02; gold medallist World Youth Championships in 2001; fourth provincial championships in 2003

Katunge Mutune
DOB: 26/06/1986
Tribe: Kamba
Home Machakos
Position: Third
Time: 2:10.8
Profession: Student, Kwanthanze Secondary School, form four
Progression: Third 2003 national secondary schools championships, 12th national cross country championships.

1500m
Name: Joyce Musungu
DOB: 1989
Tribe: Kisii
Home: Iten
Position: First
Time: 4:23.1
Home: Iten
Profession: Pupil, Iten Primary School
Progression: Second national primary schools championships, coached by Bro. Colm O'Connell.

Cheruiyot Chepkwony 
DOB: 10/10/1986
Tribe: Kalenjin
Home: Keiyo
Position: Second
Time: 4:24.7
Profession: Pupil, Cheronget Primary School , Standard seven
Progression: National Primary Schools champion.
Trains together with former world junior cross country champion Vivian Cheruiyot

3000m
Pascalia Chepkorir
DOB:12/12/1988
Tribe: Kipsigis
Home: Molo
Position: First
Time: 9:00.04
Profession: Student, Oleguroune Secondary School, Form One
Progression: Fourth  2003 national secondary schools cross country championships

Jebii  Yator
DOB: 10/03/1988
Tribe: Kalenjin
Home: Marakwet
Position: Second
Time: 9:13.0
Profession: Pupil, Kapkochir Primary, Standard seven
Progression: Second national primary schools championships in 9:17.00 Trains at Fila Kapsait camp headed by former Honolulu Marathon champion Eric Kimaiyo

Peter Njenga for the IAAF