© Copyright
General News

Saudi Arabia emerges to challenge Chinese dominance – Asian Juniors

The eleventh edition of the Asian Junior Championships concluded at Ipoh, Malaysia yesterday. The four days of competition witnessed the emergence of the Kingdom of Saudi Arabia as a new regional super power in athletics as their junior men garnered 6 gold, 4 silver and 4 bronze medals.

Notwithstanding the Peoples Republic of China took the top spot with a massive 16 gold, 11 silver and 10 bronze medals - richly contributed by their junior women - the Saudi Arabians grabbed the limelight with Yahya Al Gahes becoming the fastest man of the meet (100m). The Saudi’s also took both the men’s Hurdles races, and also the 400m, Triple Jump and 4x100m relay golds.

Japan’s Fumi Mitsumura walked away to a new Asian junior mark in 10,000m walk in a time of 46:58.96, which added to their tally of  5 gold, 6 silver and 8 bronze medals.

Qatar’s Moussa Omar Obaid took double gold by winning the 10,000m and 3000m steeplechase - the latter with a record of 8:33.39 while his team-mate Moustafa Ahmed Shebto took the gold in 5000m with another fine 14:14.65.  Shebto won the silver in steeplechase behind Obaid.

Chinese athletes also lowered the meet records in several events including the men’s High Jump (2.23m, Liu Yang), and their sprinter Wenshan Weng claimed the women’s 100m in style for a 1-2 finish with compatriot Zhou Yingting.

Ram. Murali Krishnan for the IAAF


Results:

Men:

100m (15): 1. Yahya Al Gahes KSA 10.40; 2. Yahya Habeeb KSA 10.53; 3. Fan Guo CHN 10.66;

200m (13): 1. Mohammed Al-Rasheedi BRN 21.16; 2. Surinder Singh IND 21.27; 3. Moussa Al-Housaoui KSA 21.36;

400m (13): 1. Mohammed Al-Salhi KSA 46.35; 2. P.W.Manoj Pushpakumara SRI 46.56; 3. Mohamed Abdulrahman Moussa QAT 47.72;

800m (14): 1. Salem Al-Badri QAT 1:50.52; 2. Majid Saeed Sultan QAT 1:51.34; 3. Moussa Nasser Al-Asiri KSA 1:52.02;

1,500m (15): 1. Sultan Khamis Zaman QAT 3:50.99; 2. Majid Saeed Sultan QAT 3:52.44; 3. Pritam Bind IND 3:53.62;

5,000m (12): 1. Moustafa Ahmed Shebto QAT 14:14.65; 2. Nasser Jamal Nasser QAT 14:39.26; 3. Chen Mingfu CHN 14:43.52;

10,000m (14): 1. Moussa Omar Obaid QAT 30:31.22; 2. Nasser Shams Kareem QAT 31:16.25; 3. Chen Mingfu CHN 31:30.93;

110m Hurdles (15): 1. Mubarak Al Mabadi KSA 14.21; 2. Hung-Yi Kuo TPE 14.45; 3. Tomoki Nakamura JPN 14.54;

400m Hurdles (14): 1. Ibrahim Al-Hamaidi KSA 50.43; 2. Mohammed Daak KSA 52.69; 3. Wanchai Klinkajron THA 53.04;

3,000m Steeplechase (13): 1. Moussa Omar Obaid QAT 8:33.39; 2. Moustafa Ahmed Shebto QAT 8:39.66; 3. Ali Al-Amri KSA 9:04.39;

High Jump (14): 1. Liu Yang CHN 2.23; 2. Hu Tong CHN 2.19; 3. Wu Cheng-Hung TPE 2.08;

Pole Vault (14): 1. Masato Hodotsuka JPN 5.05; 2. Zhao Yu CHN 4.90; 3. Shungo Shimizu JPN 4.75;

Long Jump (13): 1. K.J.Clinton IND 7.57; 2. Wang Minsheng CHN 7.50; 3. Ko Dae-Young KOR 7.36;

Triple Jump (15): 1. Mohammed Majrashi KSA 16.25; 2. Artyom Lobachev UZB 15.86; 3. Azmy Mohd. Sulaiman QAT 15.70;

 Shot Put (12): 1. Mehdi Shahrokhi IRI 19.99; 2. Sun Ke CHN 19.58; 3. Saeed Al-Yami KSA 18.74;

Discus Throw (14): 1. Ehsan Haddodi IRI 62.24; 2. Sultan Mubarak Al-Dawoodi KSA 59.33; 3. Liu Jian CHN 57.64;

Hammer Throw (15): 1. Yihai Zhao CHN 72.81; 2. Ming-Chien Lin TPE 70.22; 3. Madhu Kumar IND 65.25;

Javelin Throw (13): 1. Heng-Chi Lin TPE 67.73; 2. Tsubasa Imamiya JPN 67.62; 3. Gurkirat Singh IND 67.22;

Decathlon (13): 1. Yu Bin CHN 7713; 2. Meshari Zaki Mubarak KUW 6671; 3. Sahar Sazari MAS 6584;

10,000m Walk (15): 1. Li Jianbo CHN 42:43.08; 2. Hyun-Sup Kim KOR 42:49.80; 3. Jiancheng Gong CHN 43:06.13;

4x100m (15): 1. Thailand 40.30; 2. Saudi Arabia 40.54; 3. China 40.64;

4x400m (15): 1. Saudi Arabia 3:09.02; 2. India 3:13.99; 3. Thailand 3:14.52;


Women:

100m (15): 1. Wenshan Weng CHN 11.61; 2. Yingting Zhou CHN 11.72; 3. Md Siti Fatima MAS 12.12;

200m (13): 1. Ab Razak Fauziah MAS 24.49; 2. Greta Taslakian LIB 24.65; 3. Tao Yujia CHN 24.75;

400m (13): 1. Tang Xiaoyin CHN 52.66; 2. Asami Tanno JPN 52.88; 3. Olga Tsurikova KAZ 53.87;

800m (14): 1. Anna Klyushkina KGZ 2:05.76; 2. Irina Zudikhina UZB 2:07.45; 3. Zhong Jieli CHN 2:07.63;

1,500m (13): 1. Wang Shijuan CHN 4:22.54; 2. Tomomi Yuda JPN 4:24.71; 3. Misaki Kaku JPN 4:26.76;

3,000m (15): 1. Tomomi Yuda JPN 9:30.66; 2. Shijuan Wang CHN 9:32.61; 3. Yuki Kazama JPN 9:35.11;

5,000m (13): 1. Yuki Kazama JPN 16:41.36; 2. Misaki Katsumata JPN 16:48.71; 3. Triyannigish INA 17:26.28;

100m Hurdles (15): 1. Nataliya Ivoninskaya KAZ 13.92; 2. Jindan Wan CHN 14.05; 3. Su-Bin Kim KOR 14.07;

400m Hurdles (14): 1. Wang Xing CHN 56.60; 2. Nguyen Thi Nu VIE 58.44; 3. Tatyana Azarova KAZ 58.59;

High Jump (13): 1. Anna Ustinova KAZ 1.84; 2. Svetlana Radzivil UZB 1.80; 3. M. Sangeetha 1.75;

Pole Vault (15): 1. Yingying Zhao CHN 4.20; 2. Azusa Aoki JPN 3.80; 3. Yun-Mee Choi KOR 3.80;

Long Jump (12): 1. Zhang Yuan CHN 6.33; 2. Yukari Nakahara JPN 6.14; 3. Fouzia Huda Jui BAN 6.07;

Triple Jump (14): 1. Li Mingli CHN 13.64; 2. Sha Li CHN 13.21; 3. Diana Plumaki UZB 13.11;

Shot Put (15): 1. Li Ling CHN 16.08; 2. Vasilina Kozyarskaya UZB 14.10; 3. Lay Chi Wan SIN 12.20;

Discus Throw (14): 1. Ma Xuejun XHN 55.78; 2. Wang Yu CHN 55.05; 3. Miki Yamashiro JPN 44.98;

Hammer Throw (12): 1. Yang Qiaoyu CHN 61.57; 2. Ho Hsing-Mei TPE 51.34; 3. Miki Yamashiro JPN 49.24;

Javelin Throw (15): 1. Dan Liu CHN 52.17; 2. Dong Yun Tan CHN 52.09; 3. Yuki Ebihara JPN 52.07;

Heptathlon (15): 1. Yuliya Tarasova UZB 5060; 2. Yuliya Masnie KAZ 4943; 3. Lei Xu CHN 4928;

10,000m Walk (13): 1. Fumi Mitsumura JPN 46:58.96; 2. Jiang Kun CHN 47:57.30; 3. Sumiko Suzuki JPN 49:18.10;

4x100m (15): 1. Japan 46.01; 2. Thailand 46.36; 3. China 46.55;

4x400m (15): 1. China 3:40.56; 2. Kazakhstan 3:43.65; 3. Vietnam 3:46.10