David Storl at the IAAF World Championships Moscow 2013 (Getty Images) © Copyright
General News Darmstadt, Germany

Three defending champions on Germany’s team for IAAF World Championships, Beijing 2015

The German Athletics Federation (DLV) will travel to the IAAF World Championships, Beijing 2015 with a team of 65 athletes.

Three of Germany’s gold medal winners from 2013 have been named on the team, including shot putter David Storl, pole vaulter Raphael Holzdeppe and javelin thrower Christina Obergfoll.

World discus champion Robert Harting, who has been out of action this year with a cruciate ligament injury, made a last-minute decision not to accept his wild card entry to the championships.

The team combines youth with experience. European junior 200m champion Gina Luckenkemper, 18, is named in the 100m, while 38-year-old Alexander Kosenkow will contest the 4x100m relay, 14 years after making his World Championships debut.

“We have nominated a strong team for Beijing, which is composed of young and established athletes,” said DLV head coach Idriss Gonschinska. “I’m sure that each individual will give everything to get the best performance for the team.”

DLV for the IAAF

German team for Beijing

MEN
100m:
Sven Knipphals, Julian Reus
200m: Robin Erewa, Julian Reus
800m: Robin Schembera
5000m: Richard Ringer
10,000m: Arne Gabius
110m hurdles: Matthias Buhler, Alexander John, Gregor Traber
High jump: Eike Onnen, Mateusz Przybylko
Pole vault: Raphael Holzdeppe, Carlo Paech, Tobias Scherbarth
Long jump: Alyn Camara, Fabian Heinle
Shot put: David Storl
Discus: Christoph Harting, Martin Wierig
Javelin: Lars Hamann, Andreas Hofmann, Thomas Rohler, Johannes Vetter
Decathlon: Rico Freimuth, Kai Kazmirek, Michael Schrader
20km race walk: Nils Brembach, Christopher Linke, Hagen Pohle
50km race walk: Carl Dohmann
4x100m: Robert Hering, Lucas Jakubczyk, Sven Knipphals, Alexander Kosenkow, Aleixo Platini Menga, Julian Reus

WOMEN
100m:
Rebekka Haase, Gina Luckenkemper, Verena Sailer
800m: Christina Hering, Fabienne Kohlmann
100m hurdles: Cindy Roleder
3000m steeplechase: Gesa Felicitas Krause
High jump: Marie-Laurence Jungfleisch
Pole vault: Lisa Ryzih, Silke Spiegelburg, Martina Strutz
Long jump: Lena Malkus, Malaika Mihambo, Sosthene Moguenara
Triple jump: Kristin Gierich
Shot put: Christina Schwanitz
Discus: Shanice Craft, Julia Fischer, Nadine Muller
Hammer: Betty Heidler, Kathrin Klaas
Javelin: Christin Hussong, Katharina Molitor, Christina Obergfoll, Linda Stahl
Heptathlon: Jennifer Oeser, Claudia Rath, Carolin Schafer
4x100m: Alexandra Burghardt, Anna-Lena Freese, Rebekka Haase, Yasmin Kwadwo, Gina Luckenkemper, Verena Sailer