04 SEP 2014 General News

World champions and world record-holders feature on European team for IAAF Continental Cup

Sandra Perkovic in the discus at the IAAF Continental Cup (Getty Images)Sandra Perkovic in the discus at the IAAF Continental Cup (Getty Images) © Copyright

A number of gold medal winners from the European Championships in Zurich will line up for the European team at the IAAF Continental Cup to be held in Marrakech, Morocco, from 13-14 September.

In total, 85 athletes from 24 Member Federations will represent Europe at the Continental Cup. Along with 30 gold medallists from the recent European Championships, the team also includes five reigning world champions and one defending Continental Cup champion.

Croatian discus thrower Sandra Perkovic is one of the five world champions on the squad. She is joined by fellow world champion field eventers Bogdan Bondarenko, David Storl, Vitezslav Vesely, and Pawel Fajdek.

The team also includes two athletes who have set world records this year: pole vaulter Renaud Lavillenie and hammer thrower Anita Wlodarczyk.

Christophe Lemaitre will be the sole European athlete in Marrakech defending his Continental Cup title. The Frenchman won the 100m in Split four years ago and booked his ticket to Marrakech by finishing second in both the 100m and 200m at the European Championships last month.

European Athletics for the IAAF

European team

Men
100m: James Dasaolu (GBR), Christophe Lemaitre (FRA)
200m: Lemaitre, Serhiy Smelyk (UKR)
400m: Martyn Rooney (GBR), Donald Sanford (ISR)
800m: Mark English (IRL), Adam Kszczot (POL)
1500m: Henrik Ingebrigtsen (NOR), Mahiedine Mekhissi-Benabbad (FRA)
3000m: Hayle Ibrahimov (AZE), Richard Ringer (GER)
5000m: Ali Kaya (TUR), Bouabdellah Tahri (FRA)
3000m steeplechase: Ivan Lukyanov (RUS), Krystian Zalewski (POL)
110m hurdles: William Sharman (GBR), Sergey Shubenkov (RUS)
400m hurdles: Kariem Hussein (SUI), Rasmus Magi (EST)
High jump: Bogdan Bondarenko (UKR), Ivan Ukhov (RUS)
Pole vault: Renaud Lavillenie (FRA), Pawel Wojciechowski (POL)
Long jump: Ignisious Gaisah (NED), Kafetien Gomis (FRA)
Triple jump: Lyukman Adams (RUS), Benjamin Compaore (FRA)
Shot put: Tomasz Majewski (POL), David Storl (GER)
Discus: Gerd Kanter (EST), Robert Urbanek (POL)
Hammer: Pawel Fajdek (POL), Krisztian Pars (HUN)
Javelin: Antti Ruuskanen (FIN), Vitezslav Vesely (CZE)
4x100m: Harry Aikines-Aryeetey (GBR), James Ellington (GBR), Richard Kilty (GBR), Danny Talbot (GBR)
4x400m: Jakub Krzewina (POL), Rooney, Sanford, Conrad Williams (GBR)
Reserves: Antonio Abadia (ESP), Ilya Shkurenev (RUS)

Women
100m: Dafne Schippers (NED), Myriam Soumare (FRA)
200m: Schippers, Soumare
400m: Libania Grenot (ITA), Olha Zemlyak (UKR)
800m: Marina Arzamasova (BLR), Lynsey Sharp (GBR)
1500m: Sifan Hassan (NED), Renata Plis (POL)
3000m: Meraf Bahta (SWE), Susan Kuijken (NED)
5000m: Clemence Calvin (FRA), Jo Pavey (GBR)
3000m steeplechase: Charlotta Fougberg (SWE), Sviatlana Kudzelich (BLR)
100m hurdles: Tiffany Porter (GBR), Cindy Roleder (GER)
400m hurdles: Eilidh Child (GBR), Anna Titimets (UKR)
High jump: Maria Kuchina (RUS), Ana Simic (CRO)
Pole vault: Angelina Zhuk-Krasnova (RUS), Liza Ryzih (GER)
Long jump: Eloyse Lesueur (FRA), Ivana Spanovic (SRB)
Triple jump: Olga Saladukha (UKR), Ekaterina Koneva (RUS)
Shot put: Evgeniia Kolodko (RUS), Christina Schwanitz (GER)
Discus: Sandra Perkovic (CRO), Melina Robert-Michon (FRA)
Hammer: Martina Hrasnova (SVK), Anita Wlodarczyk (POL)
Javelin: Barbora Spotakova (CZE), Linda Stahl (GER)
4x100m: Desiree Henry (GBR), Ashleigh Nelson (GBR), Anyika Onuora (GBR), Asha Philip (GBR)
4x400m: Grenot, Malgorzata Holub (POL), Indira Terrero (ESP), Olha Zemlyak (UKR)
Reserves: Elena Korobkina (RUS), Antoinette Nana Djimou (FRA)