Close

IAAF WORLD ATHLETICS SERIES

IAAF WORLD RELAYS

ONE-DAY MEETING CIRCUITS

IAAF LABELS

IAAF CHALLENGES

IAAF PERMIT

OLYMPIC GAMES

GEOGRAPHIC

DATE FROM

TO
OR
0 RESULTS
Find Results

First 4 in each heat (Q) and the next 3 fastest (q)

Heat 1 23 AUG 2003 19:00

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 800 Ezekiel Kemboi KENKEN 8:18.09 Q
Details 2 998 Simon Vroemen NEDNED 8:18.24 Q SB
Details 3 379 José Luis Blanco ESPESP 8:18.76 Q
Details 4 761 Yoshitaka Iwamizu JPNJPN 8:18.93 Q NR
Details 5 1119 Khamis Abdullah Saifeldin QATQAT 8:19.64 q
Details 6 911 Ali Ezzine MARMAR 8:20.10 q
Details 7 433 Luleseged Wale ETHETH 8:21.30 q PB
Details 8 61 Peter Nowill AUSAUS 8:26.22
Details 9 810 Michael Kipkorir Kipyego KENKEN 8:27.45
Details 10 1411 Daniel Lincoln USAUSA 8:32.47
Details 11 484 Vincent Le Dauphin FRAFRA 8:36.42
Details 12 215 Matthew Kerr CANCAN 8:57.62

Split times

1000m
2:46.50
Vincent Le Dauphin
FRANCE FRA
2000m
5:39.67
José Luis Blanco
SPAIN ESP

Heat 2 23 AUG 2003 19:13

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 1121 Saif Saaeed Shaheen QATQAT 8:22.20 Q
Details 2 444 Jukka Keskisalo FINFIN 8:22.41 Q PB
Details 3 392 Eliseo Martín ESPESP 8:22.54 Q
Details 4 797 Abraham Cherono KENKEN 8:22.67 Q
Details 5 1232 Boštjan Buc SLOSLO 8:22.89
Details 6 910 Zouhair Ouerdi MARMAR 8:23.75
Details 7 17 Abdelhakim Maazouz ALGALG 8:24.60 SB
Details 8 66 Martin Pröll AUTAUT 8:25.84
Details 9 1288 Mustafa Mohamed SWESWE 8:25.99
Details 10 1342 Lotfi Turki TUNTUN 8:28.95
Details 11 705 Angelo Iannelli ITAITA 8:36.08
Details 12 1395 Robert Gary USAUSA 8:38.20

Split times

1000m
2:49.20
Mustafa Mohamed
SWEDEN SWE
2000m
5:44.09
Eliseo Martín
SPAIN ESP

Heat 3 23 AUG 2003 19:26

POS BIB ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 393 Luis Miguel Martín ESPESP 8:19.09 Q
Details 2 493 Bouabdellah Tahri FRAFRA 8:19.44 Q
Details 3 914 Abdelkader Hachlaf MARMAR 8:19.49 Q
Details 4 814 Reuben Kosgei KENKEN 8:20.63 Q
Details 5 1431 Steve Slattery USAUSA 8:22.32 PB
Details 6 428 Tewodros Shifer ETHETH 8:23.41 PB
Details 7 1095 Radoslaw Poplawski POLPOL 8:24.34
Details 8 1359 Vadym Slobodenyuk UKRUKR 8:28.64 SB
Details 9 568 Filmon Ghirmai GERGER 8:28.89
Details 10 1180 Pavel Potapovich RUSRUS 8:38.63
Details 11 1145 Alexandra Motone RSARSA 9:05.45
Details 67 Günther Weidlinger AUTAUT DNF

Split times

1000m
2:47.24
Reuben Kosgei
KENYA KEN
2000m
5:37.69
Bouabdellah Tahri
FRANCE FRA