Close

IAAF WORLD ATHLETICS SERIES

ONE-DAY MEETING CIRCUITS

IAAF LABELS

IAAF CHALLENGES

IAAF PERMIT

OLYMPIC GAMES

GEOGRAPHIC

DATE FROM

TO
OR
0 RESULTS
Find Results

First 3 in each heat (Q) and the next 6 fastest (q)

Heat 1 21 AUG 2004 22:05

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Khamis Abdullah Saifeldin QATQAT 8:17.89 Q SB
Details 2 Ezekiel Kemboi KENKEN 8:18.20 Q
Details 3 Bouabdellah Tahri FRAFRA 8:18.98 Q
Details 4 Daniel Lincoln USAUSA 8:19.62 q
Details 5 Ali Ezzine MARMAR 8:20.18 q
Details 6 Eliseo Martín ESPESP 8:21.88 q
Details 7 Radoslaw Poplawski POLPOL 8:22.16 q SB
Details 8 Martin Pröll AUTAUT 8:26.01
Details 9 Ion Luchianov MDAMDA 8:26.17 NR
Details 10 Boštjan Buc SLOSLO 8:37.29
Details 11 Pavel Potapovich RUSRUS 8:52.65
Details Giuseppe Maffei ITAITA DNF
Details Lotfi Turki TUNTUN DNS
Details Roberto Mandje GEQGEQ DNS

Split times

1000m
2:46.88
Eliseo Martín
SPAIN ESP
2000m
5:37.04
Daniel Lincoln
UNITED STATES USA

Heat 2 21 AUG 2004 22:18

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Brimin Kiprop Kipruto KENKEN 8:15.11 Q
Details 2 Simon Vroemen NEDNED 8:15.28 Q SB
Details 3 Luis Miguel Martín ESPESP 8:16.90 Q
Details 4 Mustafa Mohamed SWESWE 8:19.37 q
Details 5 Vincent Le Dauphin FRAFRA 8:20.13 q
Details 6 Jan Zakrzewski POLPOL 8:23.72
Details 7 Roman Usov RUSRUS 8:24.19
Details 8 Vadym Slobodenyuk UKRUKR 8:24.84 PB
Details 9 Abdelatif Chemlal MARMAR 8:29.36
Details 10 Tewodros Shifer ETHETH 8:33.15
Details 11 Abdelhakim Maazouz ALGALG 8:36.12
Details 12 Robert Gary USAUSA 8:38.01
Details 13 Ruben Ramolefi RSARSA 8:46.17
Details 14 Bashir Ibrahim KUWKUW 8:48.65 NR

Split times

1000m
2:42.83
Luis Miguel Martín
SPAIN ESP
2000m
5:31.22
Luis Miguel Martín
SPAIN ESP

Heat 3 21 AUG 2004 22:31

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Musa Amer Obaid QATQAT 8:23.94 Q
Details 2 Antonio David Jiménez ESPESP 8:24.13 Q
Details 3 Paul Kipsiele Koech KENKEN 8:24.68 Q
Details 4 Zouhair Ouerdi MARMAR 8:27.55
Details 5 Justin Chaston GBRGBR 8:28.35
Details 6 Yoshitaka Iwamizu JPNJPN 8:29.07
Details 7 Peter Nowill AUSAUS 8:29.14
Details 8 Anthony Famiglietti USAUSA 8:31.59
Details 9 Alexander Greaux PURPUR 8:33.62
Details 10 Jim Svenøy NORNOR 8:33.97
Details 11 Manuel Silva PORPOR 8:38.31
Details 12 Luleseged Wale ETHETH 8:50.73
Details 13 Jakub Czaja POLPOL 8:56.24

Split times

1000m
2:48.73
Paul Kipsiele Koech
KENYA KEN
2000m
5:40.22
Paul Kipsiele Koech
KENYA KEN