Close

IAAF WORLD ATHLETICS SERIES

IAAF WORLD RELAYS

ONE-DAY MEETING CIRCUITS

IAAF LABELS

IAAF CHALLENGES

IAAF PERMIT

OLYMPIC GAMES

GEOGRAPHIC

DATE FROM

TO
OR
0 RESULTS
Find Results

First 6 in each heat (Q) and the next 6 fastest (q)

Heat 1 25 SEP 2000 10:40

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Hicham El Guerrouj MARMAR 3:38.57 Q
Details 2 José Antonio Redolat ESPESP 3:38.66 Q
Details 3 Kamel Boulahfane ALGALG 3:39.01 Q
Details 4 John Mayock GBRGBR 3:39.08 Q
Details 5 Hailu Mekonnen ETHETH 3:39.09 Q
Details 6 Michael Stember USAUSA 3:39.13 Q
Details 7 Julius Achon UGAUGA 3:39.40 q
Details 8 William Chirchir KENKEN 3:40.22
Details 9 James Nolan IRLIRL 3:40.50
Details 10 Darko Radomirovic SCGSCG 3:43.57
Details 11 Nick Howarth AUSAUS 3:45.46
Details 12 Branko Zorko CROCRO 3:46.16
Details 13 Francis Munthali MAWMAW 3:46.34 NR

Split times

400m
58.82
Francis Munthali
MALAWI MAW
800m
2:01.16
William Chirchir
KENYA KEN
1200m
2:57.21
Hicham El Guerrouj
MOROCCO MAR

Heat 2 25 SEP 2000 10:48

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Mehdi Baala FRAFRA 3:40.35 Q
Details 2 Bernard Lagat KENKEN 3:40.42 Q
Details 3 Juan Carlos Higuero ESPESP 3:40.60 Q
Details 4 Kevin Sullivan CANCAN 3:40.80 Q
Details 5 Daniel Zegeye ETHETH 3:40.91 Q
Details 6 Gabriel Jennings USAUSA 3:40.96 Q
Details 7 Adil Kaouch MARMAR 3:41.06
Details 8 Mohamed Khaldi ALGALG 3:41.16
Details 9 Vyacheslav Shabunin RUSRUS 3:41.52
Details 10 Ivan Heshko UKRUKR 3:41.80
Details 11 Alexis Sharangabo RWARWA 3:44.06
Details 12 Chungu Chipako ZAMZAM 3:49.79
Details 13 José Luis Ebatela Nvó GEQGEQ 4:06.14
Details Anthony Whiteman GBRGBR DNF

Split times

400m
1:01.87
Mehdi Baala
FRANCE FRA
800m
2:03.53
Vyacheslav Shabunin
RUSSIA RUS
1200m
2:59.92
Vyacheslav Shabunin
RUSSIA RUS

Heat 3 25 SEP 2000 10:56

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Noah Ngeny KENKEN 3:38.03 Q
Details 2 Noureddine Morceli ALGALG 3:38.41 Q
Details 3 Andrés Manuel Díaz ESPESP 3:38.54 Q
Details 4 Youssef Baba MARMAR 3:38.68 Q
Details 5 Berhanu Alemu ETHETH 3:38.79 Q
Details 6 Driss Maazouzi FRAFRA 3:38.88 Q
Details 7 Jason Pyrah USAUSA 3:38.94 q
Details 8 Marko Koers NEDNED 3:39.16 q
Details 9 Mohammed Yagoub SUDSUD 3:39.52 q
Details 10 Hudson de Souza BRABRA 3:39.70 q
Details 11 Andrew Graffin GBRGBR 3:39.75 q
Details 12 Mohamed Ibrahim Aden SOMSOM 3:40.33
Details 13 Rui Silva PORPOR 3:41.93
Details 14 Sidi Mohamed Ould Bidjel MTNMTN 4:03.74 PB

Split times

400m
59.90
Mohammed Yagoub
SUDAN SUD
800m
1:59.02
Hudson de Souza
BRAZIL BRA
1200m
2:56.67
Noah Ngeny
KENYA KEN