800 Metres women

The XXIX Olympic Games

PR OF CHINA Beijing (National Stadium), PR OF CHINA 08 AUG 2008 - 24 AUG 2008

First 3 in each heat (Q) and the next 6 fastest (q)

Heat 1 15 AUG 2008 11:10 Please click on a row below to view more information

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Svetlana Klyuka RUS RUS 2:01.67 Q
2 Rosibel García COL COL 2:01.98 Q
3 Anna Rostkowska POL POL 2:02.11 Q
4 Jemma Simpson GBR GBR 2:02.16
5 Agnes Samaria NAM NAM 2:02.18
6 Madeleine Pape AUS AUS 2:03.09
7 Bara'ah Awadallah JOR JOR 2:18.41 SB

Heat 2 15 AUG 2008 11:18 Please click on a row below to view more information

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Yuliya Krevsun UKR UKR 2:00.21 Q
2 Tatyana Andrianova RUS RUS 2:00.31 Q
3 Jennifer Meadows GBR GBR 2:00.33 Q
4 Sviatlana Usovich BLR BLR 2:00.42 q SB
5 Marian Burnett GUY GUY 2:02.02
6 Alice Schmidt USA USA 2:02.33
7 Haley Nemra MHL MHL 2:18.83

Heat 3 15 AUG 2008 11:26 Please click on a row below to view more information

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Pamela Jelimo KEN KEN 2:03.18 Q
2 Kenia Sinclair JAM JAM 2:03.76 Q
3 Élodie Guégan FRA FRA 2:03.85 Q
4 Merve Aydin TUR TUR 2:04.75
5 Annabelle Lascar MRI MRI 2:06.11 PB
6 Marcela Britos URU URU 2:08.98
Vanja Perišic CRO CRO DQ

Heat 4 15 AUG 2008 11:34 Please click on a row below to view more information

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Maria de Lurdes Mutola MOZ MOZ 1:58.91 Q SB
2 Marilyn Okoro GBR GBR 1:59.01 Q
3 Lucia Klocová SVK SVK 1:59.42 Q
4 Tamsyn Manou AUS AUS 1:59.67 q
5 Neisha Bernard-Thomas GRN GRN 2:00.09 q NR
6 Emilia Mikue Ondo GEQ GEQ 2:20.69
Nicole Teter USA USA DNF

Heat 5 15 AUG 2008 11:42 Please click on a row below to view more information

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Zulia Calatayud CUB CUB 2:00.34 Q
2 Hasna Benhassi MAR MAR 2:00.51 Q
3 Ekaterina Kostetskaya RUS RUS 2:00.54 Q
4 Olga Cristea MDA MDA 2:00.59 q PB
5 Hazel Clark USA USA 2:01.59
6 Mihaela Neacsu ROU ROU 2:03.03
7 Aishath Reesha MDV MDV 2:30.14 PB

Heat 6 15 AUG 2008 11:50 Please click on a row below to view more information

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Janeth Jepkosgei Busienei KEN KEN 1:59.72 Q
2 Tetiana Petlyuk UKR UKR 2:00.00 Q
3 Brigita Langerholc SLO SLO 2:00.13 Q
4 Egle Balciünaité LTU LTU 2:00.15 q PB
5 Elisa Cusma Piccione ITA ITA 2:00.24 q
6 Carmo Tavares POR POR 2:01.91
Mireille Derebona CAF CAF DQ