Close

IAAF WORLD ATHLETICS SERIES

ONE-DAY MEETING CIRCUITS

IAAF LABELS

IAAF CHALLENGES

IAAF PERMIT

OLYMPIC GAMES

GEOGRAPHIC

DATE FROM

TO
OR
0 RESULTS
Find Results

First 2 in each heat (Q) and the next 6 fastest (q)

Heat 1 25 AUG 2004 20:40

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Mbulaeni Mulaudzi RSARSA 1:45.72 Q
Details 2 René Herms GERGER 1:45.83 Q
Details 3 Jae-hoon Lee KORKOR 1:46.24 PB
Details 4 Arthémon Hatungimana BDIBDI 1:46.35
Details 5 Michael Rotich KENKEN 1:46.42
Details 6 Nazar Begliyev TKMTKM 1:49.64 PB
Details 7 Alibay Shukurov AZEAZE 1:51.11
Details 8 Fadrique Iglesias BOLBOL 1:51.87

Split times

400m
52.39
Michael Rotich
KENYA KEN

Heat 2 25 AUG 2004 20:47

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Joseph Mwengi Mutua KENKEN 1:45.65 Q
Details 2 Ricky Soos GBRGBR 1:45.70 Q PB
Details 3 Djabir Saïd-Guerni ALGALG 1:45.94 q
Details 4 Achraf Tadili CANCAN 1:46.63
Details 5 David Fiegen LUXLUX 1:46.97
Details 6 Mindaugas Norbutas LTULTU 1:47.38 SB
Details 7 Panayiótis Stroubákos GREGRE 1:47.69
Details 8 Le Van Duong VIEVIE 1:49.81 NR

Split times

400m
52.21
Joseph Mwengi Mutua
KENYA KEN

Heat 3 25 AUG 2004 20:54

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Wilson Kipketer DENDEN 1:44.69 Q
Details 2 Jonathan Johnson USAUSA 1:45.31 Q
Details 3 Jean-Patrick Nduwimana BDIBDI 1:45.38 q
Details 4 Osmar dos Santos BRABRA 1:45.90 q
Details 5 Jason Stewart NZLNZL 1:46.24 PB
Details 6 João Pires PORPOR 1:46.71 SB
Details 7 Jasmin Salihovic BIHBIH 1:49.59
Details 8 Jan Sekpona TOGTOG 1:54.25

Split times

400m
50.93
Jonathan Johnson
UNITED STATES USA

Heat 4 25 AUG 2004 21:01

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Wilfred Bungei KENKEN 1:44.84 Q
Details 2 Ismail Ahmed Ismail SUDSUD 1:45.17 Q PB
Details 3 Samwel Mwera TANTAN 1:45.30 q NR
Details 4 Nicolas Aïssat FRAFRA 1:45.31 q
Details 5 Bram Som NEDNED 1:45.72 q
Details 6 Mihail Kolganov KAZKAZ 1:47.36
Details 7 Mohammad Al-Azemi KUWKUW 1:47.67
Details 8 Erkinjon Isakov UZBUZB 1:48.28

Split times

400m
52.98
Wilfred Bungei
KENYA KEN

Heat 5 25 AUG 2004 21:08

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Yuriy Borzakovskiy RUSRUS 1:46.20 Q
Details 2 Berhanu Alemu ETHETH 1:46.26 Q
Details 3 Miguel Quesada ESPESP 1:46.32
Details 4 Joeri Jansen BELBEL 1:46.66
Details 5 Paskar Owor UGAUGA 1:47.87
Details 6 Moise Joseph HAIHAI 1:48.15
Details 7 Isireli Naikelekelevesi FIJFIJ 1:49.08
Details 8 Kondwani Chiwina MAWMAW 1:49.87 PB

Split times

400m
52.58
Moise Joseph
HAITI HAI

Heat 6 25 AUG 2004 21:15

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Amine Laalou MARMAR 1:45.88 Q
Details 2 Ivan Heshko UKRUKR 1:45.92 Q SB
Details 3 Khadevis Robinson USAUSA 1:46.14
Details 4 Dmitriy Bogdanov RUSRUS 1:47.03
Details 5 Nabil Madi ALGALG 1:47.52
Details 6 Selahattin Çobanoglu TURTUR 1:47.83
Details 7 Sajad Moradi IRIIRI 1:49.49
Details 8 Andy Grant VINVIN 1:57.08

Split times

400m
51.84
Sajad Moradi
ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN IRI

Heat 7 25 AUG 2004 21:22

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Dmitrijs Milkevics LATLAT 1:46.66 Q
Details 1 Antonio Manuel Reina ESPESP 1:46.66 Q
Details 3 Florent Lacasse FRAFRA 1:46.91
Details 4 Majed Saeed Sultan QATQAT 1:47.92
Details 5 Abdoulaye Wagne SENSEN 1:47.95
Details 6 Mohammed Obaid Al-Salhi KSAKSA 1:48.42 SB
Details 7 Ramil Aritkulov RUSRUS 1:49.25
Details 8 Ali Mohammed Al-Balooshi UAEUAE 1:51.76

Split times

400m
53.31
Ramil Aritkulov
RUSSIA RUS

Heat 8 25 AUG 2004 21:29

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Andrea Longo ITAITA 1:46.75 Q
Details 2 Hezekiél Sepeng RSARSA 1:46.82 Q
Details 3 André Bucher SUISUI 1:47.34
Details 4 Manuel Olmedo ESPESP 1:47.71
Details 5 Michal Šneberger CZECZE 1:47.89
Details 6 Sherridan Kirk TTOTTO 1:48.12
Details 7 Vanco Stojanov MKDMKD 1:49.02 SB
Details 8 Abdal Salam Aldabaji PLEPLE 1:53.86

Split times

400m
52.41
Hezekiél Sepeng
SOUTH AFRICA RSA

Heat 9 25 AUG 2004 21:36

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Details 1 Gary Reed CANCAN 1:46.74 Q
Details 2 Mouhssin Chehibi MARMAR 1:46.77 Q
Details 3 Yusuf Saad Kamel BRNBRN 1:46.94
Details 4 Derrick Peterson USAUSA 1:47.60
Details 5 Glody Dube BOTBOT 1:48.25
Details 6 Prince Mumba ZAMZAM 1:48.36
Details 7 Bayron Piedra ECUECU 1:48.42
Details 8 Cornelis Sibe SURSUR 2:00.06

Split times

400m
53.60
Glody Dube
BOTSWANA BOT